کمیسیون شکایات انتخاباتی: تقلب نامزدان را به هدف‌شان نمی‌رساند

گزارشگر:19 جوزا 1393 ۱۸ جوزا ۱۳۹۳

تقلب و تخطی در روز انتخابات ۲۴ جوزا یکی از نگرانی‌های اصلی است؛ اما کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید آرایی که توسط تقلب به دست آیند، نمی‌توانند نامزدان را به هدفشان برسانند.
قرار است دو نامزد ریاست جمهوری ۵۰ هزار ناظر را در دور دوم انتخابات بگمارند. کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید بهترین راه جلوگیری از تقلب در انتخابات، نظارت جدی ناظران و مشاهدان در روز انتخابات می‌‌‌‌باشد.mnandegar-3
ولید اکبر سروری معاون مسلکی دبیرخانۀ کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی روز یکشنبه، ۱۸ جوزای ۱۳۹۳، در یک کنفرانس خبری گفت ناظران و مشاهدین آزاد هستند که به جز مکانی که شهروندان رای می‌دهند، از همه مراحل انتخاباتی عکس و فیلم بگیرند و برای شکایت‌های خود سند ارایه کنند.
سروری توضیح داد: «توقع ما این است که شکایات مستند باشد. نهایت سعی خود را به خرج دهند و اسناد را به دست آورند؛ چون هر قدر اسناد از یک شکایت وجود داشته باشد، این شکایت‌ها به خوبی مورد رسیده‌گی قرار می‌گیرند».
در کنار ناظران نامزدان، نهادهای انتخاباتی فیفا و تیفا و نهادهای مدنی دیگر نیز در انتخابات هزاران مشاهد را برای نظارت از جریان رای دهی می‌گمارند.
احمد یوسف نورستانی رییس کمیسیون انتخابات روز شنبه گفت ناظران و مشاهدان انتخابات می‌توانند به خوبی از تقلب جلوگیری کنند: «از ناظرین محترم تقاضای ما این است که به صورت جدی نظارت کنند، از تقلب جلوگیری کنند و دیگران را هم نگذارند که تقلب کنند».
زمان ثبت شکایات
کمیسیون شکایات انتخاباتی تاکید کرد که نامزدان و هر شهروندی که از انتخابات شکایت دارد، باید این شکایت‌ها را بر اساس وقتی که این کمیسیون تعیین می‌کند، ثبت کند. آقای سروری گفت: «یکی از چالش‌ها زمان درج شکایت بود که متاسفانه نقض شد. مشکلات بیشتری که ما داشتیم این بود که کسی وقت درج شکایت را در نظر نگرفته بود».
سروری تاکید کرد که دلیل اصلی تاخیر در اعلام نتایج انتخابات، ثبت دیرهنگام شکایت‌ها می‌باشد.
کمیسیون شکایات انتخابات گفت به تمام شکایت‌ها به صورت دقیق رسیده‌گی می‌شود و تمام موضوعات مربوط در معرض و دید مردم و رسانه ها بررسی می‌گردند.
نهادهای ناظر انتخاباتی از جلسات علنی بررسی شکایت‌ها استقبال کرده اند؛ ولی گفته اند که تصمیم‌گیری در مورد رسیدگی به شکایت ها نیز باید علنی باشد نه در پشت دروازه های بسته.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.