کمیسیون شکایات انتخاباتی: چهار نامزد ریاست‌جمهوری تخطی کرده‌اند

گزارشگر:27 دلو 1392 ۲۶ دلو ۱۳۹۲

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید شکایت‌هایی را دربارۀ چهار نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در رابطه با استفاده از امکانات دولتی، کمپاین کارمندان دولت برای نامزدان و رفتار غیرقانونی با خبرنگاران دریافت کرده است.
بر اساس شکایت‌هایی که به کمیسیون شکایات انتخاباتی رسیده، اشرف غنی احمدزی، عبدرب الرسول سیاف، داوود سلطان زوی و عبدالرحیم وردک نامزدانی هستند که شکایت‌هایی از آن‌ها در کمیسیون شکایات درج شده است.mandegar-3
عبدالستار سعادت، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی روز شنبه (۲۶ دلو ۱۳۹۲) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت عبدالرب رسول سیاف از موترهای پولیس برای کمپاین استفاده کرده است: «هدف از رنجر دادن این است که امنیت نامزدان را تامین کند، نه این که برای مسایل انتخاباتی استفاده کند. رنجر بسیار تعریف شده است و نباید برای کمپاین از آن استفاده شود و ما به آقای سیاف به توصیه و اقدام اصلاحی دست می‌زنیم».
کمیشنران کمیسیون شکایات انتخاباتی عکسی را به خبرنگاران نشان دادند که یک رنجر پولیس بیلبورد استاد سیاف را حمل می‌کرد. این کمیسیون مکتوبی را به ستاد انتخاباتی آقای سیاف فرستاد تا در آینده مرتکب این خطای انتخاباتی نشود.
اما فهیم کوهدامنی، یکی از سخنگویان ستاد انتخاباتی آقای سیاف می‌گوید که این رنجر پولیس یا توسط دوستان و یا مخالفان آقای سیاف، استفاده شده و کار کمپاین نبوده است.
جریمه نقدیکمیسیون شکایات انتخاباتی، اشرف احمدزی را پنجاه هزار افغانی جریمه کرده است. بر اساس شکایتی که به کمیسیون شکایات انتخاباتی رسیده، اشرف غنی احمدزی دو موتر زره دولتی را در کمپاین‌های خود استفاده می‌کند. آقای سعادت گفت: «داکتر اشرف غنی احمدزی از زمانی که داکتر صاحب خود را رسماً کاندید می‌کند، رسماً مسوول پروسه انتقال نیست و باید زود موترها را تسلیم نظام می‌کرد».

اما حمیدالله فاروقی، یکی از سخنگویان کمپاین اشرف غنی احمدزی گفت که این موترها به منظور تامین امنیت آقای احمدزی استفاده می‌شود. فاروقی گفت که استفاده از این موترها برای تامین امنیت آقای احمدزی رسماً از سوی نهادهای حکومتی تایید شده اند.
دلیل این که کمیسیون شکایات انتخاباتی آقای احمدزی را پنجاه هزار افغانی جریمه کرده، این است که این موترها از زمان آغاز ثبت نام نامزدان از سوی آقای احمدزی استفاده شده اند؛ در حالی که سایر نامزدان از این سهولت برخوردار نبوده اند. آقای سعادت گفت: «این موترها از زمان ثبت نام […] از این موترها استفاده کرده است».
کمیسیون شکایات انتخاباتی داوود سلطان زوی نامزد دیگر انتخابات را به لوی سارنوالی معرفی کرد. مسوولان این کمیسیون گفتند که آقای سلطان‌زوی با خبرنگاران تلویزیون «کابل نیوز» برخورد غیرقانونی کرده است.
ویدیویی که در اختیار کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار گرفته، نشان می‌دهد که آقای سلطان زوی پس از مصاحبه با «کابل نیوز»، با استفاده از زور نوار ویدیویی ثبت شده را دوباره گرفته است. این کار آقای سلطان زوی واکنش اتحادیه‌های خبرنگاری را نیز در پی داشت.
اما آقای سلطان زوی گفته است که خبرنگاران «کابل نیوز» در مورد حریم خصوصی‌اش از او پرسیده اند که براساس قانون رسانه‌ها، آنها حق ندارند حریم خصوصی افراد را نقض کنند.
بر اساس اظهارات مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی، شکایتی دریافت شده که یکی از معلمین از وسایل مکتب به نفع عبدالرحیم وردک استفاده می‌کند؛ اما به دلیل عدم حضور فیزیکی شکایت کننده، این شکایت معتبر خوانده نشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.