کندز با فاجعۀ انسانی روبرو است

/

چهارشنبه ۲۰ جوزا ۱۳۹۴

 

رنج‌ها و آسیب‌های عملیات بزرگ طالبان در ولایت کندز را غیرنظامیان تحمل می‌کنند و این ولایت به محل اصلی نبرد در فصل جنگی کنونی تبدیل شده است که احتمالاً خونین‌ترین فصل در یک دهه گذشته خواهد بود.
کندز شاهد یک بحران بشری است و هزاران خانواده در چرخه خشونت ناشی از افزایش شورشگری در این ولایت شمالی افغانستان گیر مانده‌اند.
mnandegar-3به گزارش خبرگزاری فرانسه، برخی افراد غیرنظامی مانند مولودین از خشونت فرار کرده و به شهر کندز آواره شده اند. آن‌ها در زیر خیمه‌ها در مکان‌های نامناسب پناه گزین شده اند. مولودین همراه با شش فرزند و خانم‌اش از ولسوالی چهاردره فرار کرده است. فرزند هفت ماهه او در جنگ میان طالبان و نیروهای حامی دولت هدف اصابت گلوله قرار گرفت و زخمی شد.
مولودین که یک دهقان ۴۶ ساله است، زخم‌های دختر نوزادش را نشان می‌دهد و می‌گوید: «ما خانه، مواشی و زراعت خود را دقیقاً پیش از فصل برداشت حاصلات رها کردیم. ما اینجا بی‌خانه، تشنه، گرسنه و منتظر کمک هستیم.»
عبدالقدیر، دهقان ۴۵ ساله از همین ولسوالی، تکه چوبی به دست گرفته و وضعیت را در روی زمین به تصویر می‌کشد: «طالبان در یک طرف بودند و ملیشه‌های دولتی در طرف دیگر، و ما در وسط‌ گیر مانده بودیم.» بسیاری افغان‌ها چنین فکر می‌کنند که بعد از ۱۳ سال جنگ در باتلاق ناامیدی افتاده و مردم ملکی به صورت فزاینده در میان نیروهای حکومتی و جنگجویان طالبان گیر می‌مانند.
جورجیت گاگنون، مسوول بخش حقوق بشر دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد در کابل می‌گوید: «پیامد این منازعه به مراتب بیشتر از جان دادن و زخمی شدن مخوف مردم ملکی است. خشونت های مرتبط با منازعه همچنین خانواده های افغان را به دلیل آوارگی، از دست دادن منبع معیشتی، تخریب خانه ها و دیگر صدمه ها ویران می کند.»
گروه طالبان تهاجم بهاری امسال خود را در اواخر اپریل با یک سلسله حملات شدید در ولایت کندز شروع کرد و جنگجویان این گروه خود را به نزدیکی های شهر کندز رساندند. همچنین تلفات ملکی نیز در ولسوالی های درگیر جنگ افزایش یافته است.
از شروع این جنگ ها ۲۲۵ زخمی به مرکز سازمان خیریه داکتران بدون مرز در شهر کندز مراجعه کرده اند که دو برابر تعداد زخمیان در همین دوره زمانی در سال گذشته است. بسیاری این افراد که بر اثر اصابت گلوله یا انفجار زخم برداشته اند، از مناطق دورافتاده خود را به شهر کندز رسانده اند.
اتاق‌های زخمیان در مرکز داکتران بدون مرز، که آکنده از بوی مواد ضدعفونی می‌باشد، صحنه قصه‌های دردناک است. یک مرد می گوید در زمان مراقبت از مواشی هدف گلوله قرار گرفته است؛ یک جوان ۱۴ ساله دیگر مواد انفجار نشده را گرفته بود و در دستان اش منفجر گردید؛ و یک کودک ۳ ساله زمانی زخمی شد که راکت به خانه آنها اصابت کرد و پدرش را کشت.
سازمان داکتران بدون مرز می گوید که در همان روز پنج زخمی جنگی به این مرکز مراجعه کردند و برخی روزها تا ۳۵ زخمی نیز به این مرکز می رسند. البته برخی از آن هایی که در مناطق جنگی گیر مانده اند فرصت رسیدن به این مرکز را ندارند.
برنامه غذایی جهان برآورد می‌کند که در نتیجه تهاجم طالبان در ولایت کندز بیش از ۳۷۰۰ خانواده آواره شده اند و این خانواده ها آسیب پذیر بوده و به کمک های عاجل نیاز دارند.
در بیرون مرکز توزیع کمک برنامه غذایی جهان در شهر کندز، زنان در حالی که چادری های آبی رنگ به تن دارند ساعت ها در زیر آفتاب سوزان انتظار می کشند تا جیره غذایی به شمول آرد، روغن و بسکویت به دست بیاورند.
به گفته ملل متحد، بیش از ۱۸ هزار خانواده در کندز درخواست کمک کرده اند اما تا حالا به حدود نیمی از این درخواست ها رسیدگی شده است و دلیل آن نیز قسماً «محدودیت در دسترسی» به مناطق جنگ زده است.
نیروهای امنیتی افغانستان در جبهات چندگانه با طالبان درگیر اند و در این فصل جنگی شماری از جنگجویان از کشورهای آسیای مرکزی نیز در کنار طالبان می‌جنگند. ناظران در محل از عدم هماهنگی کافی میان نیروهای دولتی، ملیشه های حامی دولت و پولیس محلی شکایت دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :
 • zafer

  خطاب به عین و غین آیاشما کمی به حال مردم شریف افغانستان فکر میکنید. مردم به عالم مشکلات دست و پنجه نرم میکنند. برادر کرزی و برادر فهیم دزدبه حمایه برادران خود پول های کابل بانک این دو خاین ملی دزدیند. تمام ملت شریف افغان را در جهان بد تر از کشور سومالی در دزدی جنایت و خیانت آخرین کشور بودما در سطح پاهین تر از سومالی قرار گرفتیم.به اساس دزدی این دو بی حیای همه مردم شریف افغانستان دزد معرفی شدند. کشور و مردم بیگناه ما سخت ضربه اقتصادی و سیاسی را به سویه بین المللی خورد.

  این عین و غین بایداز تاریخ و گذشته پند گیرند تا کی زنده هستید کوشش کنید به فکررفاه عام جامعه باشید قسمیکه دیدم کسانیکه زمین وخانه هندو و مسلمان را دزدیدن غضب نمودند روی خود رادر تاریخ سیاه کردن حال پولهای دزدی بیت المال را کی ها عیش و نوش میکند واه بجان شخصیکه در دنیا و آخرت رو سیاه است حال در قبر از دست جنایت که کرده فغان میزند کی به داد وی برسد. باید این عین غین و دور پیش شان در فکر زر اندوزی خیش خوری قوم پررستی نباشید کوشش کنید کار را به اهل کار بسپارید. یک چهار روزیکه در اریکه قدرت قرار داریدبه مردم دروغ نگوید دست به خیانت ملی وطن فروشی جاسوسی نزنید. ورنه جنایت تان از دید مردم و تاریخ نویسان هر گز پنهان نمی ماند آن زمان شما از دنیا رفته باشید اولاد هایتان از ذکر نام تان در اعذاب و رنج خواهد برد.کوشش دارید خاطره نیک از خود در تاریخ بجا بماند چند صباحی عمرتان باقی مانده به ملت دروغ نگوید مصدر خدمات شایان شوید.

  چرا تا حال که مردم جریان کارتان تعقیب میکنند واقیعت ها را پنهان میکنید یک عین میگوید دیکر غین معلوم است یکی تان به مردم با بسیار بی حیای دروغ میگوید در حالیکه هردو تان بشمول دار دسته در محضرعام قران خوردید معلوم است به قران هم چندان عقیده راسخ ندارید. مثال برجسته دروغ تان راجع به امضا پیمان استخباراتی با دشمن دیرینه خاک و مردم افغانستان یعنی پاکستان بی هویت است گپ های ضد و نقیض از دهن سخن گویان شما میشنویم مردم سر در گم گیچ شدند از بس که به ملت دروغ گفتید دلیل چیست یک مثله ملی را از اذهان عام پنهان نمودید. تا زمانیکه نظامیان پاکستان افشا کرد که این پروتوکول را با افغانستان عقد کردیم اصلا مردم خبر نبود.بعدأهر دو تان دست و پاچه شدید یکی تان میگوید که خاکه است نهایی نشد دیگری میگویدمن خبر ندارم شرم آور به هر دو تان است نظامیان پاکستان را مانند یک طفل شمارا فریب داد با لشکر مشاورین تان جای شرمندگی بسا خجالت بشما و مشاورین کودن تان است چرا جریان را از دید پارلمان و مردم پنهان نمودیدپنجاه سال شمارااین سر تاج عزیز روباه کهنه کار فریب میدهد. هر تصمیم که در باره پاکستان میگیرد با مردم و کشور های دوست افغانستان مفاهمه کنید. چرا بزرگان گفته اند پرسان کردن عیب ندارد نفهمیده تیر شدن گناه است شناخت که در جهان ازین پنجابی پاکستان داردیگانه کشور هند است هیچ کشور در جهان به اندازه هند شناخت دقیق از پاکستان ندارد. باید از هند کشور دوست نظر گرفت با پارلمان و مردم شریک ساخت بعدأ با پاکستان وارد مذاکره شد. بد بختانه اکنون دور بر اشرف غنی را اجینت های پاکستانی زیادتر نسبت به عبدالله مانند جولا گگ محاصره کرده و اشرف غنی در دام انداخته هر قدر دست پا میزند ازین حلقه تار های جولاگگ بیرون شود کم توانی میکند. اشرف غنی کوشش کند به هر قیمت که میشودبا تصمیم قاطع این محاصره را بسگالنداطراف خود را از وجود اجینت های پاکستانی پاک سازد هم اکنون طوری از طرف اجینت های پاکستان محاصره شده مانند طالبان والقاعده یک شخص را مغز شوی میکند آماده سو سایت و انتحاری می سازد موزیک بلند را در پهلو گوش وی می ماند لحظه نمی گذرد که این شخص راجع به آینده وز ندگی خود فکر کند تکرار برایش در موزیک پخش میشود جنت میروی. این القاعدو طالب غلام بدبخت جنایت کاراگر با گشتن مردم بیگناه یک شخص در جنت میرود خودت پسرانت چرا حاضر نمیشوید به انتحاری مردم دیگران روانه جنت میکنید لعنت خدا به سر این قشر دین فروشان.

  خواهش از شما بزرگان است به خاطر آینده خود تان اگر می خواهید از شما در تاریخ نام نیک بمانداول به مردم دروغ نگوید هیچ شخص درین جهان عقل عالم نیست و به هر مسلک وارد نیست علم دریا است.نشنیدی از بزرگان گفتند که خر کاری دریا علم است. حال دقیق فکر کنید حکومت کردن وسیاست نمودن چقدر توانایی و فراصت دانش تجربه کار دارد. باید تن به علم داد از اشخاص با سابقه دانشمند نیک نام وطن دوست با تجربه که شهرت نیک در جامعه دارندوکشورخود رانهایت دوست دارند مشوره بگیرید. خصوصآ در باره پاکستان دشمن تاریخی افغانستان استفاده کرد در جزوی ترین بر خورد خصوصأ با پاکستان ده مرتبه مشوره بگیرید باز حرف بزنید عمل کنیدآنی و عاجل بدون مشوره تصمیم نگیرد. ما شاهد بودیم کرزی بد بخت را چقدر فریب داد تا یک دوکاندار پنجابی از گویته آمد در ارگ به کش وفش سه چهار صد هزار دالر هم گرفت مهمان هم خورد پس به طیاره به بدرقه رفت اگر کرزی غیرت میداشت خود راحلق آویز میکرد وجزا میداد از مردم باین اشتباه خوداقلا معذرت می خواست کجا غیرت و شرم مانده. حاجی صبور

 • zafer

  محقق می خواهد با مخالفت غیر موجه غیر منطقی به امر رهیس جمهور راجع به تعین محمد طاهر زهیر که شخص پاک نفس تحصیل کرده لایق جوان است می خواهد در کشور مصدر خدمت شود.اما محقق مانع کار ویی به صفت والی بامیان غیر مستقیم میشود می خواهداز خودباین کار زور آزمایی و نمایشی یک شخصیت و دارای قدرت در دولت مطرح کندبه طرف داران خود در پارلمان دکتی کرده شما مخالفت کنید و همچنان در بامیان عده به دستور محقق دست به مخالفت های بیمورد زدند حامل و گرداننده ناآرامی محقق است. به خاطر قدرت نمایی نمایشی مجازی که من به گفته برادر های پشتون یک سری مطرح هستم.

  اگر وضع حکومت داری به همین منوال پیش برود بعد ازین رهیس جمهوردر هر ولایت کسی را تعین کند باز یک محقق مانند دیگر پیداخواهد شودجلو کار حکومت را عمدی غیر منطقی بگیرد جامعه به سوی حرج و مرج میرود. حاکمیت نظام زیر سوال میرود اگر به این کار های تحریک آمیز غیر منطقی مغرضانه ریاست جمهوری بر خورد جدی نکند به حیث فرد اول مملکت در آیندهای نه چندان یک ولسوال را هم اگر تعین شود باید موافقه دارو دسته اشخاص حزب حاکم در منطقه گرفته ود بعدأ حاکم منطقه تعین گرددطراح این سیستم را محقق خواهدبود ازطرف کدام کشور به محقق دکتی شده محقق می خواهد آنرا در جامعه به خواست بیگانگان در کشور ترویج کند.حاجی صبور

  خواهش از محترم رهیس جمهور این است جلو این خود سری های غیر منطقی نا موجه را عاجل بگیرد ضرور نیست جلو کار یک شخص تحصیل کرده لایق نیک نام که کمر خدمت کردن بوطن را بسته کرده چند مغرض خواسته شخصی با نمایش تحصن وبر گذاری تظاهرت دکتی شده بگیرند . حاجی صبور

 • zafer

  اگر جناب محترم رهیس اشرف غنی واقعأ می خواهد مشکل معلمین محترم حل گردد. واقعأ این ها حق به جانب شایسته کمک اضافتر از تقاضای شان هم است از برکت و زحمت کشی این بزرگان ما تعلیم تربیه را آموختیم راه مشکل خواست شان این است.

  با یک تصمیم جدی پول کابل بانک از نزد برادر فهیم دزد و برادر کرزی دزد و دیکران در ظرف یک هفته حصول کند اگر موضوع را به سارنوالی و محکمه محول گردد خاطر جمع باشید قرن ها بگذاردیک افغانی هم حصول نمیشود این اورکان به همه ملت بار ها امتحان خود را داده همرای دزد دهن جوال را میگیرند. باید محکمه علنی گردنند تمام دارای شان در هر گوشه دنیا ضبط گردد. دزد ها دیگر که جدیدأ دستگیر شده پول وزارت شهر سازی را دزدی اند بیش از دو ملیارد دالر است خاینن دیکر مانند نواندیش شهر دار سابقه کابل که این خاین بیش از صدها ملیون دالر رااز ساخت سرک های بی کیفت و توزیع بلند منزل های خود سر دزدیده در ترکیهپول های دزدی را جابجا کرده باید از وی بازخواست گردد دوسیه های وی را الکو خاین با اخذ رشوه پرسان نکرده حفظ کرده توسط یک محکمه خاص حصول کرد دیکر الکوی خاین لوی سارنوال فرار کرده از قاچاق بران مواد مخدر گرفت دوسیه دزدان وخیانت کاران بررسی نکرد و صد ها دزدان بیت المال موجود است مانند زاخیل وال پول های زارت مالیه غارت کرده دزدهای وزارت دفاع ملی دیگر دزدان صد ها ملیون ها دالر را خوردند بایک محکمه اختصاصی دلسوز خارج ازین قاضی های دزد و سارنوال های خاین که فیصدی بسیار محدود انگشت شمار شان پاک نفس است دیگر اکثریت مطلق شان با خیانت در نطفه تخم گذاری شده با خیانت و جنایت تولد شده با جنایت و خیانت مردار روسیاه از دنیا میروند. به شرط که شخص محترم غنی قاطع و تصمیم گیرد کسیکه واقعأ آرزو خدمت به مردم ووطن را داشته باشد ملیارد دالر واپس جمع میگردد.عجالتأ ده هزاز افغانی تا زمانیکه اپارتمان برایشان ساخته میشوداضافه از معاش فعلی شان پرداخته شود مشکل کمی حل گردد. زمانیکهپولها حصول شدمشکل معلمین برای همیش بصورت درست و اساسی حل میگردد. حاجی صبور

 • zafer

  محقق با مخالفت غیر موجه و غیر منطقی به امر رهیس جمهور راجع به تعین محمد طاهر زهیر که شخص پاک نفس تحصیل کرده لایق جوان است می خواهد در کشور مصدر خدمت شود.اما محقق مانع کار ویی به صفت والی بامیان غیر مستقیم میشود می خواهداز خودباین کار زور آزمایی و نمایشی یک شخصیت و دارای قدرت در دولت مطرح کندبه طرف داران خود در پارلمان دکتی کرده شما مخالفت کنید و همچنان در بامیان عده به دستور محقق دست به مخالفت های بیمورد زدند حامل و گرداننده ناآرامی محقق است به خاطر قدرت نمایی نمایشی مجازی و کاذب به گفته برادر های پشتون «زه هم یو سری یوم».

  اگر وضع حکومت داری به همین منوال پیش برود بعد ازین رهیس جمهوردر هر ولایت کسی را تعین کند باز یک محقق مانند دیگر پیداخواهد شودجلو کار حکومت را عمدی غیر منطقی بگیرد جامعه به سوی هرج و مرج میرود. حاکمیت نظام زیر سوال میرود باید به این کار های تحریک آمیز غیر منطقی مغرضانه ریاست جمهوری بر خورد جدی کند به حیث فرد اول مملکت حق دارد ورنه در آیندهای نه چندان دور اگر یک ولسوال را هم تعین شود باید موافقه دارو دسته اشخاص حزب حاکم در منطقه گرفته شود بعدأ حاکم منطقه تعین گردد. طراح و بنیان گذاری این سیستم هرج ومرج محقق در کشور به دستور اجنبی ها خواهدبود. حتمی از طرف کدام کشور به محقق دکتی شده محقق می خواهد آنرا در جامعه به خواست بیگانگان در کشور ترویج دهد.

  خواهش از محترم رهیس جمهور این است جلو این خود سری های غیر منطقی نا موجه را عاجلا بگیرد ضرور نیست یک عده اشخاص مغرض جلو کار همچو اشخاص تحصیل کرده لایق نیک نام که کمر خدمت بوطن را بسته کردند بگیرد و چند مغرض خواسته های شخصی بی مورد غیر قانونی و نمایشی خود را با برگذاری تحصن وبر گذاری تظاهرت دکتی شده از جانب اجنبی بر دولت بقبولاند . حاجی صبور

 • zafer

  جناب محترم ضیأ مسعود نترس شف شف نگو شفتالو بگو ترس را در جان خود راه نده.

  ناپلیون را پرسان کردند در دنیا از چه میترسی جواب داد از ترس گفت اگر ترس در جانم آمد در تمام جنگ هاو زندگی شکست می خورم. کوشش کن ترس رادر جانت راه نده ورنه یک انسان پسیف خدای نخواسته در جامعه میگردی که از سایه خود هم خواهد ترسید در آن زمان بدرد جامعه و فامیلت هم نمیخوری.

  همه ملت میداند در راس دزدی و خیانت برادر فهیم خاین همرای برادر های کرزی خاین پول های کابل بانک را دزدی کردند بر علاوه فهیم خاین خانه وزمین هندو ومسلمان و دولت را هم دزدیده شرم ندارند خجالت نمیکشد برادرهای کرزی خصوصا محمود کرزی مفلوک زمین های وزارت دفاع را در قندهار غضب کرده شهرک ساخته به همین منوال معاونین اش برادر خلیلی یک باند مافیا بودن کشور را به خاک دان برابر ساختند.اکنون فهیم مرده باز هم آرام ننشسته حال مردش شصت جریب زمین در تپه سرای شمالی بالای تپه بادام باغ احاطه کرده ازدور ترین نقطه شهر کابل معلوم میشود حتی از میدان هوایی کابل که بیش صد ملیون دالر ارزش دارد غضب کرده معلوم نیست که مرده مارشال چه پلان دارد مرده زمین خورک که در جهان کسی ندیده و نشنیده

  خواهش از شمااست سخنانت را پاک صاف روشن بدون ترس و حراس بیان کن دوره امتحانت به مردمو تاریخ است کوشش کن درقست تحصیل پول های کابل و بانک پول ملت است و پول های نمرات شیر پور به صد ملیون دالر میرسد جدی برخورد کنید. محترم اشرف غنی را کمک کن اگر می خواهی خدمت کنی مردم نامت را در تاریخ به خط زرین خواهد نوشت آرزوی کسب اعتماد مرذم را داری عقب قوم پررستی نگرد در عمل نشان بده مردم به زربین کارهای همه را زیر نظارت دارند چه در داخل و خارج کشور موفقیت برایت می خواهم. حاجی صبور