گزینه‌های روسیه پس از حمله امریکا بر سوریه

۱۹ حمل ۱۳۹۶

mandegarرییس‌جمهور امریکا فکر می‌کرد که در برابر حملۀ احتمالی با گاز سمی در سوریه چه واکنشی نشان دهد. حالا که امریکا یک پایگاه هوایی حکومت سوریه را هدف قرار داد، آیا نوبت روسیه است که به عنوان قدرت حامی سوریه واکنش نشان دهد؟
روسیه حمله امریکا بر قطعات بشار اسد رییس‌جمهور سوریه را با تند‌ترین کلمات محکوم کرد. اما آیا روسیه واکنش شدیدتری نشان خواهد داد؟ چند پرسش و پاسخ در این رابطه: چرا سوریه تا این حد برای روسیه اهمیت دارد؟
سوریه یک متحد دیرینۀ عصر اتحاد جماهیر شوروی است. افزون بر آن روسیه شدیداً مخالف سرنگونی حکومت‌ها در نتیجۀ اعتراضات و یا جنگ‌های داخلی است. این کشور به مداخله در جنگ سوریه و ایجاد قرارگاه‌های نظامی‌اش در خاک سوریه، اهمیت بین‌المللی خود را دوباره کسب کرد، بویژه در برابر ایالات متحده امریکا.
آیا روسیه در برابر حمله کنونی امریکا با یک حملۀ نظامی واکنش نشان خواهد داد؟ گفته شده است که روسیه در جریان حمله امریکا حتا دستگاه دافع هوا “S-400” خود به منظور حراست از حریم فضایی سوریه را فعال نکرده است. اگر سربازان روسی یک راکت امریکایی را هم هدف قرار می‌دادند، شاید درگیری‌های شدیدتری را به دنبال می‌داشت.
خبرگزاری آلمانی «دی پی ای» از قول مارک گالیوتی کارشناس امور روسیه گفته است: «واکنش واشنگتن (در برابر حمله احتمالی قطعات رژیم سوریه با گاز سمی) شاید مورد پسند مسکو نبوده باشد، اما علاقه‌مندی برای ایستاده‌گی در برابر آن نیز وجود نداشته است.» واشنگتن گفته است سربازان روسی مستقر در میدان هوایی شعیرات در سوریه، پیش از حمله راکتی مطلع ساخته شده بودند.
روسیه می‌خواهد قضیه حمله امریکا را به شورای امنیت سازمان ملل بکشاند؛ اما از سوی دیگر اکثراً خود روسیه در برابر قطع‌نامه‌های اعضای دیگر این شورا در رابطه با مسائل سوریه، با استفاده از حق ویتوی خود سد ایجاد کرده است.
پس از حملات روسیه در اوکرایین، ایالات متحده امریکا تعزیراتی را در برابر مسکو وضع کرد. اما روسیه، که دوازدهمین اقتصاد بزرگ جهان است، نمی‌تواند هم‌چو تعزیراتی را بالای بزرگترین اقتصاد جهان، یعنی ایالت متحده امریکا، وضع کند.
آیا روسیه با تشدید اوضاع در جای دیگری فشار وارد کرده خواهد توانست؟
چنین نگرانی طور مثال در اوکرایین وجود دارد، چون روسیه جدایی‌طلبان را در شرق اوکرایین حمایت می‌کند. اما در آنجا نیز یک واکنش ایالات متحده مطرح می‌گردد. شاید مسکو و واشنگتن دوباره به اخراج دیپلومات های طرف مقابل دست بزنند.
آیا مسکو برای یک کنترل مشترک سلاح کیمیایی در سوریه حاضر خواهد شد؟
چنین چیزی یک واکنش مثبت خواهد بود. تا کنون روسیه از بشار اسد رییس‌جمهور سوریه در برابر اتهامات مبنی بر استفاده مجدد از سلاح کیمیایی، حمایت می‌کند. ولادیمیر فورلوف کارشناس امور سیاسی در مسکو می‌گوید روسیه نباید این موفقیت خود را که در سال ۲۰۱۳ در مشارکت با ایالات متحده امریکا برای از بین بردن گاز سمی سوریه به‌دست آورده بود، به بازی بگیرد. روسیه توان آن را دارد که به صورت علنی و یا خصوصی بالای اسد فشار وارد کند که دیگر گاز سمی را به کار نگیرد. اما طوری که دیده می‌شود، مسکو هم‌چو اقدامی نمی‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.