یافته‌های اولیه سازمان ملل از کشتار میرزااولنگ: داعش و طالبان غیرنظامیان را تیرباران کردند

گزارشگر:دو شنبه 30 اسد 1396 ۲۹ اسد ۱۳۹۶

دفتر معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که گروه طالبان و داعش، ۳۶ غیرنظامی را در منطقه میرزااولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل کشته‌‌اند.
یوناما روز یکشنبه (۲۹ اسد) یافته‌های اولیه خود از کشتار میرزااولنگ را منتشر کرد.
mandegar-3در این گزارش آمده که گروه طالبان و داعش، ۳۶ غیر نظامی را در منطقه میرزاولنگ کشته‌اند..
یوناما گفته که آنان برای تهیه این گزارش با مقام‌های دولتی و شاهدان عینی در ولایت سرپل گفتگو کرده و دریافته اند که گروه طالبان و داعش افراد غیرنظامی را کشته اند.
در این گزارش گفته شده که این افرد در روزهای ۱۲ تا ۱۴ اسد کشته شدند. بربنیاد گزارش یوناما نزدیک به نیمی از این افرد تنها در روز ۱۴ اسد زمانی که گروه‎های تروریستی خانوادهای فراری را متوقف کردند کشته شدند.
یوناما گفته که گروه طالبان و داعش در روز ۱۴ اسد دستکم ۱۸ نفر غیرنظامی و نیروهای خیزش مردمی را کشتند.
بربنیاد این گزارش زنان و کودکان زمانی پا به فرار گذاشته بودند در اثر ضربات گلوله گروه طالبان و داعش کشته شدند.
یوناما گفته که شواهدی در زمینه سربریدن افراد ملکی و نظامی در منطقه میرزاولنگ بدست نیامده و نیز ادعاهای مبنی بر گروگان‌گیری افراد و تجاوز جنسی بالای زنان در این منطقه تایید نشده است.
پیش از این مقام‎های محلی ولایت سرپل و وزارت امور داخله گفته بودند که گروه طالبان و داعش ۵۲ نفر به شمول غیرنظامیان را در منطقه میرزاولنگ کشته اند.
بربنیاد گفته‌های والی سرپل گروه طالبان و داعش پس از تصرف میرزااولنگ شماری از افردا ملکی و نظامی را در این منطقه سربریدند، شماری را از بالای کوه پایین انداختند.
گروه طالبان تایید کرده بود که آنان ۲۸ سرباز خیزش مردمی را در منطقه‌ میرازوونگ ولایت سرپل کشته اند. همزمان با این گروه داعش مسوولیت حمله به منطقه میرزاولنگ را به عهده گرفته و گفته بود که ۵۴ نفر را را در این منطقه کشته اند.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و شماری از نهادهای مدافع حقوق بشری کشتار میرزاولنگ را مصداق جنایت جنگی خوانده بودند.
منطقه میرزاولنگ ولایت سرپل پس از چهل و هشت ساعت درگیری در روز ۱۴ اسد به تصرف گروه طالبان درآمد.
وزارت دفاع ملی برای بازپس‌گیری این منطقه عملیات گسترده‌‌ای را به تاریخ ۲۰ اسد آغاز کرد و توانست در مدت کوتاهی کنترول دوباره این منطقه را به دست بگیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.