یافته‌های کانگرس امریکا: پاکستان حکومت ضعیف به رهبری یک قوم را در افغانستان ترجیح می‌دهد

۱۸ عقرب ۱۳۹۸

کانگرس امریکا به تازه‌گی گزارشی از چگونگی رفتار پاکستان در قبال افغانستان را منتشر کرده است که بر اساس یافته‌های این گزارش، پاکستان به جای یک حکومت نیرومند و متحد، یک حکومت ضعیف و بی‌ثبات را به رهبری تنها یک قوم در افغانستان ترجیح می‌دهد.
یافته‌های این گزارش تازۀ کانگرس ایالات متحدۀ امریکا نشان می‌دهد که پاکستان از چندین دهه به این‌سو نقش فعال اما منفی را در قبال افغانستان بازی می‌کند.
mandegarدر این گزارش کانگرس امریکا آمده‌است که پاکستان هنوز هم با گروه‌های هراس‌افگن به‌ویژه شبکۀ حقانی رابطه دارد و هنوز هم پناهگاه هراس‌افگنان در پاکستان یک تهدید در برابر افغانستان است.
در این گزارش آمده‌است که پاکستان به جای یک حکومت نیرومند و متحد، یک حکومت ضعیف و بی‌ثبات را به رهبری تنها یک قوم در افغانستان ترجیح می‌دهد.
در بخشی از این گزارش آمده‌است: «پاکستان ممکن است یک افغانستان ضعیف و بی‌ثبات را به‌جای یک افغانستان نیرومند و متحد ترجیح بدهد. پاکستان به‌ویژه حکومتی را در کابل می‌خواهد که بیشتر از سوی پشتون‌ها رهبری شود».
در گزارش هم‌چنان آمده‌است که ارتش پاکستان از نقش هند در افغانستان نگران است و ظاهراً طالبان را یک ابزار خوب و معتبر در برابر این نقش دهلی‌نو می‌پندارد.
از سویی دیگر، سرپرست مرکز ضد هراس‌افگنی امریکا می‌گوید که احتمال حملۀ داعش از افغانستان به امریکا کاهش یافته‌است.
رسل تراورس، رییس مرکز ملی ضد هراس افگنی امریکا در این باره گفت: «یقینأ آنان یعنی اعضای شاخۀ خراسان داعش با تبلیغات ارادۀ شان را برای حمله در بیرون از افغانستان نشان داده‌اند، اما امسال در مقایسه با سال‌های گذشته احتمال حملۀ آنان در بیرون از این کشور محدودتر شده‌است».
با این حال، یافته‌های یک نظرسنجی تازۀ نهاد امریکایی «گالوپ» نشان می‌دهند که افغانستان در سال ۲۰۱۸میلادی، ناامن‌ترین کشور در سطح جهان بوده‌است.
بربنیاد این نظرسنجی، اعتماد مردم افغانستان به نیروهای پولیس و نیز احساس امنیت آنان کاهش یافته‌است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.