یـوناما درخـواست محـاکمۀ حکمتیـار را دریافت کـرد

۱۴ حوت ۱۳۹۷

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا «یوناما» گفته است که «درخواستی را که خواهان عدالت برای قربانیان جرم‌هایی که ادعا می‌شود توسط گلبدین حکمتیار صورت گرفته است» دریافت کرده اند.
در این درخواست از یوناما خواسته شده است تا آقای حکمتیار به خاطر جرایمی که در گذشته انجام داده است، به عدالت کشانده شده و محاکمه شود. یوناما اما نگفته است که این درخواست از سوی چه کسی و یا کسانی مطرح شده است.
mandegarتدامیچی یاماموتو، رییس یوناما که نمایندۀ ویژۀ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان نیز می‌باشد، در پیوند با این درخواست گفته است: «شهروندان افغانستان و کسانی که قربانی ظلم و ستم گردیده اند نباید از حقوق حقۀ قضایی شان [جبران خسارت] محروم گردند.»
یوناما با نشر اعلامیۀ مطبوعاتی از قول آقای یاماموتو نگاشته است که ملل متحد به حمایت از تلاش‌های مردم افغانستان برای رسیدن به صلح، عدالت و امنیت ادامه می‌دهد.
حزب اسلامی شاخۀ آقای حکمتیار این درخواست را ادعای بی‌اساس کسانی عنوان می‌کند که «در نظام افغانستان» شامل بوده و به گفتۀ مقام‌های این حزب، از «محبوبیت گلبدین حکمتیار در میان مردم، گسترش فعالیت و افزایش نفوذ حزب در بین مردم افغانستان هراس» داشته و منافع شخصی شان را در خطر می‌بینند.
قریب‌الرحمان سعید، رییس کمیتۀ امور فرهنگی و رسانه‌یی حزب اسلامی، کسانی را که به گفتۀ او مسوول ویرانی افغانستان و قتل و کشتار مردم افغانستان بوده اند، نویسنده و فرستندۀ این درخواست عنوان کرد.
آقای سعید در صحبت با صدای امریکا گفته است که تأمین عدالت در افغانستان و رسیدن مردم این کشور به حق شان، نیازمند ایجاد حکومت قوی مرکزی است. او افزوده است که حزب اسلامی افغانستان آماده است تا در زمانی که چنین حکومت منتخب در افغانستان رویکار آید، با ملل متحد و سایر نهادهای بین‌المللی، در زمینۀ عدالت انتقالی هرگونه همکاری کند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد در فبروری سال روان بنا به تقاضای حکومت افغانستان، نام گلبدین حکمتیار را از فهرست دهشت‌افگنان بین‌المللی حذف کرد. حزب اسلامی به رهبری آقای حکمتیار در سپتامبر سال ۲۰۱۶ با حکومت افغانستان توافق صلح را امضا کرد و وعده سپرد که از جنگ دست کشیده و روابط خود را با همه دهشت‌افگنان قطع می‌کند.
یوناما نگفته است که در پیوند به عریضۀ که بر خلاف گلبدین حکمتیار دریافت کرده است، چی اقدامی خواهد کرد، اما در اعلامیۀ خود از تلاش‌های حکومت افغانستان در راستای صلح ستایش کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :
 • Nawid Parsa

  دفتر ملل متحد ” یوناما” در کابل طی اعلامیه یی از دریافت شکایت خانواده های قربانیان اعمال تروریستی حزب اسلامی گلبدین خبر داده است. درین مورد زیاد نوشته ام و باساس ضرورت امروزی دو نوشته مختصر را درین زمینه برای رهنمایی که چه باید کرد مجددن پست می نمایم:

  دراعلامیه ملل متحد در ین زمینه بصورت عام تاکید بر مصالحه و تامین عد الت صورت گرفته و کدام تعهد خاصی برای تحقق عدالت صورت نگرفته است و ملل متحد کاری کرده نمی تواند.اصلن هم چون در خواستی در باره حکمتیار و حزب اسلا می قبل از تصمیم بر حذف نام وی عنوانی شورای امنیت صورت میگرفت. ازان جایی که افغانستان عضویت دادگاه بین المللی جزایی را بعد ازسال ۲۰۰۳ حاصل نموده است باید این شکایت به دادگاه بین المللی جزایی به لاهه فرستاده می شد.

  جنایات ضد بشریت و تروریسمی را که حزب حکمتیار بعد از سال ۲۰۰۳ انجام داده شامل صلاحیت این دادگاه می شود. چون در سند حقوقی مربوط به این دادگاه گفته شده که اگر هم چون جنایا ت رادولت ها نه خواهند و یا نتئوانند مورد پیگرد قرار دهند دادگاه بین المللی جزا یی کسب صلاحیت می نماید

  *******************************************************************************************************************************************************************

  در باره مظاهره داد خواهان برای به دادگاه کشانید ن حکمتیار راکتیار جا نی و اعلان حزب وی منحیث یک سازمان دهشت افگن:

  درود فراوان به کا بلیان عزیزکه با این حرکت خود ندای وجدان انسانی شان را مقابل جنایتکاران و مداحان سازمان یا دسته تروریستان مسلح گلبدینی و مداحان بیشرم نکتا یی دار این جنایتکار نشان دادند.

  واقعن از دیدن تصویری که یکی از مظاهره کنندگان با خود داشت اشکم جاری شد. استاد شهید برمک را از زمان تحصیل در فاکوله می شناسم دانشجوی خوب ، استاد خوب ، خانم خوب و مادر خوبی بودند روح شان با همه شهدای قربانی تروریسم شاد باشد.
  بلی تصویر این بانویی که در درست یک اعتراض کننده شجاع مقابل دروازه راکتیار مظاهره نموده بودند تصویر شهید حمیده برمک استاد دانشکده حقوق بود که با اطفال و شوهرش در عملیات تروریستی در فروشگاه فاینست شهید شدند و امین کریم آن را عملیات استشهادی ؟ دانسته و مسئولیتش را حزب اسلامی پذیرفت. باساس اعتراف حزب اسلامی از دو عمل تروریستی فروشگاه فاینست و شاه شهید ،که بعد از سال ۲۰۰۳ واقع شده ،این جنایات را می توان در دادگاه بین المللی جزایی مورد تعقیب قرار داد چون در اساسنامه این دادگاه گفته شده که اگر این اعمال را یک دولت عضو مورد تعقیب قرار ندهد و یا نتواند این دادگاه کسب صلاحیت می نماید.

  باید نهاد های مدنی و خانواده های قربانیان این اعمال تروریستی از طریق سفارت هالند ادعای خود را بر علیه امین کریم که در تلویزیون ازین عمل استشهادی ؟؟؟ دفاع نموده ، حکمتیار و حزب جنایتکارش تقدیم کنند.

  شرم است برای استادان حقوق که استادان آن مانند مرحوم داکتر صاعد ، مرحوم پژواک در دهه دموکراسی پیشاپیش جنبش حق و عدالت بودند امروز قادر به دفاع از حق و عدالت برای استاد شهید حمیده برمک ، دو طفل و همسر شهیدش نمیگردند. خجالت است.
  نهاد های حقوق بشر باید مخالفت خود را درر هایی جانیان حزب ” به ویژه کسانی که اعمال شان جنایت وصف شده ” و سازمان جنایتکاراسلامی بیان و نگذارند تا این دسته مسلح تروریستی در وزارت عدلیه منحیث یک حزب ثبت شود.داد ستان کل باید باساس قانون اجراات جزا یی بلا فاصله بعد ازین اعتراف به اصطلاح ” عملیات استشهادی ” این تروریست را باز داشت و حزب اسلامی شاخه حکمتیار را یک سازمان تروریستی اعلان مینمود.

  واضح است که بعد ازین ا عترافات وزیر عدلیه اگر وجدان انسانی و اسلامی داشته باشد از ثبت نام این حزب شدیدن جلو گیری نماید.

  نوید پارسا
  پ.ن: نفرین بر کسانی که این جنایتکار و اجنت آی اس آی را در روز مراسم منحوس و شوم در ارگ غنی تقلب سالار مداحی نمودند و در مداحی خود این قر بانیان را زیر نظر نداشتند