یوتیوب، عرصه مبارزه با تنفر و «پگیدا»

گزارشگر:سه شنبه 30 جدی 1393 ۲۹ جدی ۱۳۹۳

mnandegar-3جنبش «پگیدا» ویدیوبلاگرهای آلمانی را که کانال‌های پرمخاطبی در یوتیوب دارند، به تکاپو انداخته است. آن‌ها با راه‌اندازی کمپینYouGeHa #در برابر تنفر قد علم کرده‌اند. روشنگری در مورد اسلام یکی از موضوع‌های این کمپین است.
گردانندگان یک کانال آلمانی‌زبان در یوتیوب با نام «اسپیس فراگز» (Spacefrogs) با بیش از ۵۰۰ هزار مشترک، معمولا مخاطب خود را با ویدیوهای طنز در مورد حیوانات یا موضوع‌های نه چندان جدی دیگر سرگرم می‌کند. در یک کانال دیگر آلمانی زبان با نام „LeFloid“ هم با بیش از دو میلیون مشترک، مخاطب، ویدیوهای تفسیری می‌بیند در مورد موضوع‌های روز البته به شیوه‌ای متفاوت از برنامه‌های خبری تلویزیون.
گردانندگان چنین کانال‌های پرمخاطب آلمانی را حالا یک موضوع با هم متحد کرده است؛ «پگیدا»، جنبش اسلام ستیزانه و خارجی ستیزانه‌ای که در آلمان به راه افتاده است. بیست و پنج ویدیوبلاگر از روز یکشنبه (۱۸ ژانویه) کمپینی را آغاز کرده‌اند که در آن تلاش می‌کنند با ساخت ویدیوهایی، حساسیت سه و نیم میلیون مشترک و مخاطب خود را در مورد موضوع‌های «خارجی ستیزی»، «هموفوبی»، یا «انسان‌های معلول» برانگیزند. هشتگی که این کمپین برای خود برگزیده، YouGeHa# نام دارد.
ویدیوبلاگری با نام میکرو دروتش‌مان که این جریان را به راه انداخته، درباره این ایده می‌گوید: «تاکنون هیچ‌گاه این همه کاربر آلمانی فعال و تولید کننده ویدیو در یوتیوب برای یک موضوع سیاسی دور هم جمع نشده بودند.» گرداننده کانال «مستر ویسن تو گو»، در کانال یوتیوب خود برای ۱۳۰ هزار دنبال‌کننده و مشترک کانال، با شیوه‌ای جالب در مورد موضوع‌های مختلفی حرف می‌زند؛ از سیستم احزاب در آلمان گرفته تا مضرات شکر.
دروتش‌مان، گرداننده این کانال توضیح می‌دهد که این اواخر شمار نظرهای «اسلام ستیزانه» که پای ویدیوهای خود در یوتیوب خوانده بیشتر شده‌ است. او می‌گوید پس از انتشار ویدیوهایی در مورد جنگ جهانی دوم، نظرهای منفی و توام با تنفر زیادی در مورد همجنسگرایان، معلولین و اسلام دریافت کرده است.
«هدف، تنفر کمتر به جای تنفر بیشتر»
این ویدیوبلاگر معتقد است از زمانی که جنبش اسلام‌ستیز و خارجی‌ستیز «پگیدا» یا „HoGeSa“ (کوتاه شده عبارت «هولیگن‌ها علیه سلفی‌ها») سربرآورده‌اند، وضعیت بدتر شده‌است. به اعتقاد او «پگیدا» به بسیاری از جوانانی که به دنبال «مقصر تراشی» هستند که «اساس آن هم معمولا ناآگاهی است»، میدان داده و جرات بخشیده است.
این ویدیوبلاگر آلمانی با حس خطر، دیگر همکاران‌اش را که آن‌ها هم در یوتیوب شناخته شده و فعال‌اند به راه‌اندازی یک کمپین فراخواند. جریانی که این بلاگر آلمانی به راه انداخته است، ویدیوبلاگرهای معروفی را با خود همراه کرده که شمار مشترکین‌شان تا یک میلیون نفر هم می‌‌رسد؛ ویدیوبلاگ‌هایی مانند „LeFloid“ یا „Spacefrogs“.
برخی از شرکت‌کنندگان در این کمپین تلاش می‌کنند با بحث جدی و ارائه دیدگاه خود با جریان «پگیدا» مخالفت کنند و دسته دیگر در این مخالفت از طنز بهره می‌گیرند. ویدیوهای کوتاهی که با دلیل و مدرک به مخاطب نشان می‌دهد، چرا جریان «پگیدا» جنبشی اشتباه است، یا گزارش‌هایی که از کمپ پناهندگان تهیه شده‌اند، نمونه‌هایی از ویدیوهای تولید شده برای این کمپین‌اند.

دروتش‌مان که این جریان را به راه انداخته است می‌گوید، قصد او مخالفت با یک موضوع نیست، بلکه روشنگری و پدید آوردن امکانی برای بحث و تبادل نظر است و «تنفر کمتر به جای افزایش تنفر» هدف نهایی اوست.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.