یوناما به حکومت افغانستان: به قوانین انتخاباتی احترام بگذارید

۳ عقرب ۱۳۹۲

دفتر هیات نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) تاکید کرده که دولت افغانستان در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی به قوانین انتخاباتی احترام بگذارد و از قانون اساسی پشتیبانی کند.
یان کوبیش نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در کابل روز پنجشنبه با یوسف نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دیدار کرده و به او از تعهدات سازمان ملل به حمایت از انتخابات اطمینان داده است.
این دیدار به تقاضای یان کوبیش در دفتر یوناما در کابل به دنبال اعلام فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، انجام شده است.
نیلاب مبارز سخنگوی یوناما به بی‌بی‌سی گفت که در این دیدار نماینده دبیرکل سازمان ملل و رییس کمیسیون انتخابات افغانستان در مورد آماده‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات از جمله در مورد حذف نام شماری از داوطلبان نامزدان ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی از فهرست ابتدایی نامزدان، گفت‌وگو کرده اند.
افغانستان تا شش ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را برگزار می‌کند. این روزها کمیسیون های برگزاری انتخابات مشغول نهایی کردن فهرست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری است که هفته پیش فهرست ابتدایی آن منتشر شد.
برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۲۷ نفر نامزد کرده بودند که کمیسیون مستقل انتخابات تنها صلاحیت۱۰ نفر را تائید کرد. شانزده تن از افراد داوطلبی که به فهرست ابتدایی راه نیافته اند اعتراض کرده و از کمیسیون خواسته اند که دلایل حذف نام شان را اعلام کند.
طبق جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات که در مورادی با تاخیر نیز همراه بوده، قرار است تا ۲۲ روز دیگر فهرست نهایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اعلام شود و به دنبال آن مبارزات انتخاباتی آغاز شود.
خانم مبارز افزود که برای سازمان ملل متحد «انتخابات مهم‌ترین انتقال سیاسی افغانستان» است که باید به رهبری افغان‌ها برگزار شود.
او گفت که پیروی دولت افغانستان از قوانین برای سازمان ملل متحد مهم است و یوناما تاکید کرده که باید دولت از قانون اساسی در روند برگزاری انتخابات پشتیبانی کند و به قوانین انتخاباتی احترام بگذارد.
یوناما می‌گوید که در افغانستان برگزاری انتخابات دور از چالش نیست و به همین دلیل سعی خواهند کرد که به اساس تقاضای دولت افغانستان، این کشور را در برگزاری انتخاباتی شفاف و سالم یاری کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.