یک خبرنگار سویدنی ـ بریتانیایی در کابل کشته شد

21 حوت 1392/

mnandegar-3یک خبرنگار سویدنی- بریتانیایی در کابل به ضرب گلولۀ یک فرد ناشناس کشته شد. این حادثه در منطقه به شدت تحت تدابیر امنیتی کابل در روز مراسم تشییع جنازه مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول رییس جمهور افغانستان به وقوع پیوست.
حشمت الله ستانکزی، سخنگوی پولیس کابل گفت که این شهروند خارجی بعد از این که هدف قرار گرفت به شفاخانه عاجل انتقال داده شد و در آنجا جان داد.
این خبرنگار زمانی هدف قرار گرفت که همراه با ترجمان و راننده اش در بیرون یک رستورانت لبنانی قرار داشتند. یک محافظ این رستورانت به نام زبیر گفت که دو تن با لباس‌های غربی به او نزدیک شدند و بر او شلیک کردند. به گفته او، صرفاً یک شلیک صورت گرفت.
سفارت سویدن در کابل خبر مرگ این شهروندش را تایید کرد. پیتر سیمنبی، سفیر سویدن گفت که فرد کشته شده خبرنگار رادیوی ملی سویدن بود: «متاسفانه ما خبر تاییدی را به دست آوردیم که نیلس هورنر، خبرنگار رادیوی ملی سویدن، امروز صبح در کابل هدف شلیک قرار گرفته و کشته شده است». سفیر سویس در کابل به خبرگزاری فرانس پرس افزود: «ما می‌دانیم که او برعلاوه شهروندی سویدن، تابعیت بریتانیایی نیز داشت. به خانواده او اطلاع داده شده است». یک داکتر شفاخانه ایمرجنسی کابل گفت او زمانی که به شفاخانه انتقال داده شد، جان باخته بود.
گروه طالبان که از سال ۲۰۰۱ به این سو شورشگری و حملاتی را علیه نیروهای بین المللی و حکومت حامد کرزی به پیش می برد، شمولیت در این قضیه را رد کرد. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی این گروه گفت که هیچ یک از اعضای آن‌ها در این حمله دست نداشته است: «ما مسوولیت این حمله را به دوش نمی گیریم».
سید گل آقا هاشمی، رییس تحقیقات جنایی پولیس کابل گفت که دو فرد مظنون به قتل این خبرنگار خارجی بازداشت شده اند. پیش از این نیز خارجی‌ها در مهمانخانه‌ها، رستورانت‌ها و هوتل‌ها در کابل هدف قرار گرفته اند. اما حوادث این‌گونه که یک فرد خارجی در روی سرک هدف شلیک قرار بگیرد، نادر بوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.