یک سناتور ارشد امریکایی به اوباما: در بارۀ پرداخت پول استخباراتی به دفتر کرزی توضیح بدهید

/

یک سناتور ارشد ایالات متحده امریکا از اداره بارک اوباما خواسته است که در مورد «پرداخت مخفی پول نقد» به دفتر حامد کرزی توضیح بدهد و تا زمانی که قضیه روشن نشده، ۷۵ میلیون دالر کمک به افغانستان را متوقف می‌کند.
باب کورکر، سناتور ارشد جمهوریخواهان در کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا چهارمین نامه را عنوانی اداره بارک اوباما نوشته است. او در این نامه از سیاست اوباما شکایت کرده و گفته است که درخواست های قبلی‌اش برای توضیح در این رابطه نادیده گرفته شده اند.
کورکر روز دو شنبه در نامه‌یی به جان کری وزیر امور خارجه و نماینده‌گی ایالات متحده امریکا برای کمک‌های توسعه‌یی بین المللی نوشته است: «فقدان هرگونه پاسخ اداره (اوباما) به این خواست‌ها، تصمیم ظاهری‌اش بی‌اعتنایی کردن به نظارت کمیته روابط خارجی سنا، و ناتوانی (یا بی میلی) اش به توضیح چنین مشی، غیرقابل قبول است».
او در این نامه گفته است که به عنوان پیامد این قضیه، به این نتیجه رسیده است که پرداخت پول مالیه دهنده‌گان به چنین یک استراتژی حکومتداری فاقد ارتباط منطقی، به نفع امنیت ملی ایالات متحده امریکا نمی‌باشد: «در این قسمت من رسماً به تذکر شماره ۶۵ کانگرس در ارتباط به برنامه‌های «اداره کمک‌های توسعه‌یی بین المللی ایالات متحده امریکا « (یو اس ای آی دی) تمسک می‌جویم».
در ماه اپریل روزنامه نیویارک تایمز گزارش داد که سازمان استخبارات مرکزی ایالات متحده امریکا (سی آی ای) ده ها میلیون دالر پول نقد به دفتر حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان پرداخته است.
روزنامه نیویارک تایمز گزارش داده بود که بخش بیشتر این پول‌ها به کیسه رهبران سیاسی و سیاستمداران سرازیر شده است که بسیاری از آن‌ها در تجارت مواد مخدر دخالت دارند و در برخی موارد طالبان نیز از این پول بهره مند شده اند.
حامد کرزی دریافت پول نقد از سازمان استخبارات امریکا را پذیرفت. او گفت که از این پول برای پرداخت معاش‌های کارمندان حکومت، خدمات صحی و بخش تحصیلی استفاده شده است.
نیویارک تایمز به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داده بود که «سی آی ای» با این کار می‌خواست نفوذش را حفظ کند، اما به جای این، فساد را تغذیه کرد، رهبران سیاسی را تقویت نمود و به استراتژی خروج واشنگتن از افغانستان آسیب رساند. به نقل از این روزنامه، این پول‌ها در بکس، دستکول و خریطه‌های پلاستیکی به دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان داده شده است.
باب کورکر گفت که کمک‌های متوقف شده برای برنامه‌های انتخاباتی افغانستان در نظر گرفته شده بود و این پول‌ها تا زمانی متوقف می‌ماند که او معلومات کافی در مورد این قضیه از اداره بارک اوباما به دست بیاورد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.