یک سناتور مهم امریکا به اوباما: منتظر یک رییس‌جمهور قابل اعتبار در افغانستان باشید

16 قوس 1392/

یک سناتور مهم دموکرات در امریکا، تأکید اداره اوباما بر امضای موافقتنامه امنیتی توسط کرزی تا اخیر سال ۲۰۱۳ را مورد سوال قرار داد. به نظر او باید انتظار یک رییس‌جمهور «قابل اطمینان‌تر» را کشید تا روی کار آید.
کارل لیوین رییس کمیته خدمات اردوی مجلس سنای ایالات متحد امریکا ضمن نامه‌یی عنوانی بارک اوباما رییس جمهور این کشور گفته است که تقاضا برای اینکه کرزی موافقتنامه امنیتی دو جانبه را تا ۳۱ دسمبر امضا کند به این « عقیده غلط» دامن زده است که واشنگتن بیشتر از کابل به این توافق ضرورت دارد.mandegar
لیوین گفت: ایالات متحده امریکا باید به کرزی بگوید که هرگاه او نمی‌خواهد این موافقتنامه را امضا کند، واشنگتن انتظار هرکس دیگری را می‌کشد که درماه حمل به حیث رییس‌جمهور جدید افغانستان انتخاب شود.
این سناتور ایالت مشیگان در نامه‎‌اش عنوانی اوباما نوشته است:« رییس جمهور آینده، هرکسی که باشد، احتمال دارد قابل اطمینان تر از رییس جمهور کرزی باشد ودارای اعتماد بیشتری جهت اقدام به امضای یک موافقت نامه باشد».
مقام‌های حکومت اوباما گفته اند که موافقت نامه امنیتی دوجانبه که به نیروهای امریکایی اجازه می دهد بعد از پایان سال ۲۰۱۴ در آن کشور بمانند، ایجاب می‌نماید که امسال امضا شود. تأخیر در امضای آن برنامه ریزی حیاتی نظامی را به مخاطره می‌اندازد و حمایت بین المللی را تضعیف می‌کند.
در ماه گذشته یک همایش بزرگان افغانستان که به نام لویه جرگه یاد می شود، این موافقت نامه را تایید کرد.
اما کرزی گفته است که تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری آن را امضا نمی کند وتقاضا های بیشتری را مطرح ساخته است که مشمول توقف فوری حمله نیروهای خارجی بر خانه های افغان ها وبرگرداندن دوباره زندانیان افغان از زندان خلیج گوانتانامو به افغانستان می باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.