یک فرمانده ارشد امریکایی: خروج کامل امریکا از افغانستان، القاعده را تقویت می‌کند

گزارشگر:10 حوت 1392 ۹ حوت ۱۳۹۲

mandegar-3یک فرمانده ارشد ایالات متحده امریکا روز پنج شنبه گفت، با آن که هستۀ اصلی شبکه القاعده در پاکستان به طور جدی ضعیف شده است اما خروج همه نیروهای امریکایی از افغانستان ممکن است باعث ظهور مجدد شبکه تروریستی القاعده شود.
دریاسالار ویلیام مک راون این هشدار را روز پنجشنبه ( ۷ حوت/۲۷ فبروی) داد. او در سال ۲۰۱۱ فرماندهی حمله «نیوی سیل» را داشت که براثر آن اسامه بن لادن موسس شبکه القاعده در خانه اش در پاکستان کشته شد.
مک راون، به کمیته خدمات نظامی مجلس نماینده‌گان ایالات متحده امریکا گفت: «اگر ما از صفر شروع کنیم و هیچ نیروی عملیاتی ویژه را در افغانستان به جا نگذاریم، این امر یقیناً مشکلات بیشتر را برای برخورد علیه تهدید و نیز مقابله با احیای این شبکه را در منطقه فراهم می‌کند.»
او افزود که خطر از جانب القاعده «در چارچوب اداره فدرالی قبایلی در پاکستان و نیز در بخش شمالی افغانستان، در کنر و ولایت نورستان وجود دارد.»
از آنجایی که شمار بیشتر نیروی نظامی ایالات متحده امریکا در پایان سال روان میلادی افغانستان را ترک می کند، واشنگتن می‌خواهد یک نیروی کوچک نظامی متشکل از ۱۰ هزار سرباز را برای آموزش سربازان افغان را در این کشور به جا بگذارد تا علیه شبکه القاعده در منطقه مقابله کند.
اما حامد کرزی رییس‌جمهور افغانستان تا به حال از امضای موافقتنامه امنیتی با ایالات متحده امریکا خود داری کرده است تا به این وسیله چارچوب قانونی برای استقرار سربازان ناتو در افغانستان فراهم شود. پنتاون یا وزارت دفاع امریکا در نظر دارد تا همه نیرو های نظامی را از افغانستان خارج کند، اما مقامات امریکا امید دارند که رییس جمهور آینده افغانستان بعد از انتخابات در ماه اپریل موافقتنامه امنیتی را امضا کند.
مقامات ایالات امریکا به طور خصوصی این را اعتراف کرده اند که حضور نظامی در شرق افغانستان برای ادامه استفاده از پایگاه هوایی عملیات جاسوسی این کشور امر ضروری است تا علیه نیرو های تروریستی مقابله شود که فکر می شود در مناطق قبایلی پاکستان فعال اند.
دریاسالار ویلیام مک راون گفت که هسته رهبری شبکه القاعده «واضحا ضعیف شده است»، اما این گروه در یمن، افریقای شمالی عراق و سوریه فعال است.
مقام های نظامی و استخباراتی ایالات متحده امریکا گفته اند که فاروق القحطانی القطری، یکی از رهبران شبکه القاعده در محل فعال شده است و شمار کوچکی از افراد مسلح از نسل جدید جنگجویان را آموزش می دهد و نیرو های امریکایی حملات با هواپیما های بدون سرنشین و حملات با راکت ها را علیه او و پیروانش در منطقه کوهستانی ولایت شرقی کنر و نورستان افزایش داده اند. هدف این است تا جلو فعالیت دوباره او در اردوگاه های بزرگ تروریستی گرفته شود.
مقامات نظامی و استخباراتی ایالات متحده امریکا می گویند که مبارزه ضد تروریستی دلیل اساسی حکومت بارک اوباما است تا شماری از نیرو های نظامی این کشور بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند.
مایک راجرز، رییس کمیته استخبارات مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا گفته است که شمار جنگجویان شبکه القاعده در افغانستان افزایش یافته است، اما بیش از چند صد تن نیست.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.