یک منبع به ماندگار: اشرف غنی توافق‌نامۀ صلح با حکمتیار را در قطر و عربستان نهایی می‌سازد

هارون مجیدی/ دوشنبه 3 جوزا 1395/

یک منبع آگاه به روزنامۀ ماندگار می‌گوید که رییس‌جمهور محمد اشرف غنی به خاطر نهایی‌کردن توافق‌نامه با گلبدین حکمتیار از قطر به عربستان می‌رود.
این منبع که می‌خواهد از او نامی گرفته نشود می‌گوید، این توافق‌نامه پس از قطر با همکاری عربستان سعودی نهایی خواهد شد.
mandegar-3این منبع می‌افزاید که قرار است داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز در آیندۀ نزدیک به همین منظور به عربستان سعودی سفر کند.
در عین حال، عربستان سعودی به دولت افغانستان پیشنهاد کرده که در صورت حضور حکمتیار در کابل، یک میلیارد دالر به افغانستان اختصاص خواهد داد.
مقامات ریاض همچنین گفته‌‌اند، در صورت حضور اعضای حزب اسلامی در دولت، پروژه‌‌های چند میلیارد دالری را در افغانستان اجرا خواهند کرد.
برخی منابع می‌‌گویند که حمایت این کشورها از حزب اسلامی افغانستان سبب نگرانی مقامات امریکایی نیز شده است.
این در حالی است که دفتر رسانه‌های ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه (۱جوزا/خرداد) با انتشار بیانیه‌یی اعلام کردند که اشرف‌غنی به دعوت رسمی «شیخ تمیم، بن احمد آل ثانی» امیر قطر ظهر روز شنبه کابل را به مقصد دوحه ترک کرد.
براساس بیانیه ریاست جمهوری افغانستان، اشرف‌غنی در این سفر ضمن سخنرانی در شانزدهمین نشست دوحه به عنوان «ثبات و آسایش برای همه» با امیر قطر و «عبدالله بن ناصر بن خلیفه ال ثانی» نخست وزیر قطر نیز ملاقات خواهد کرد.
رییس‌جمهور افغانستان در حاشیۀ این سفر با شورای بازرگانی کشور شاهی قطر، تاجران و بزرگان افغانستانی مقیم قطر نیز دیدار می‌کند.
اشرف غنی را در این سفر، محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی، سید سعادت منصور نادری وزیر شهر سازی، اسدالله ضمیر وزیر کشاورزی، همایون قیومی مشاور ارشد رییس‌جمهور و عبدالسلام رحیمی، رییس عمومی ادارۀ امور همراهی می‌‌کنند.
از سویی هم، یک روزنامۀ پاکستانی نوشته است که مشاور امنیت ملی افغانستان با همکاری حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار نامزد ریاست جمهوری آینده افغانستان خواهد شد و اشرف غنی نیز به دلیل بیماری‌اش، خواستار ریاست جمهور حنیف اتمر است.
به نوشتۀ این روزنامه، قرار است آقای اتمر با همکاری «حزب اسلامی حکمتیار» در آینده کاندیدای ریاست جمهوری شود.
این روزنامه می‌افزاید: اشرف غنی رییس‌جمهور کنونی افغانستان نیز به دلیل بیماری خود، خواستار ریاست جمهوری آینده حنیف اتمر در این کشور است.
ترکیه و عربستان سعودی، دو کشوری که متهم به حمایت از گروه‌های افراطی به خصوص داعش و طالبان است، از حضور «گلبدین حکمتیار» افغانستان در کابل و امضای توافق‌نامۀ صلح بین او و دولت افغانستان حمایت کرده‌اند،
هیچ‌گاهی حکمتیار در پنجشیر مستقر نخواهد شد
در این حال، داکتر عبدالله عبدالله خبر مسقر شدن حکمتیار در پنجشیر را رد کرد و آن‌را شایعه و «لوکس‌اندیشی» شماری از افراد در رسانه‌های اجتماعی دانست.
در چند روز گذشته شایعاتی مبنی بر آمدن و مستقرشدن گلبدین حکمتیار در پنجشیر میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد.
رییس اجرایی در نشست دیروز (یکشنبه، ۲جوزا/خردا) شورای وزیران گفت: هیچ نوع امتیازی که خلاف منافع ملی و در تضاد با قانون اساسی و ارزش‌های حقوق بشری باشد به حکمتیار داده نشده است.
رییس اجرایی تأکید کرد، کنارآمدن با حکمتار به معنای نفی‌کردن دیگر جریان‌های سیاسی کشور نمی‌باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.