یک نماینده آلمان خواستار توقف اخراج پناهجویان افغانستان شد

یک شنبه 1 حوت 1395/

mandegar-3نماینده حکومت آلمان در امور حقوق بشر، خواستار متوقف ساختن اخراج پناهجویان افغان شد. به قول این نماینده، وضعیت امنیتی در هیچ منطقۀ افغانستان خوب نیست. پیش از این دو بار پناهجویان افغان به صورت گروهی اخراج شده اند.
بیربل کوفلر، نمایندۀ حکومت آلمان در امور حقوق بشر و کمک های بشردوستانه به گزارش دویچه وله، بیربل کوفلر، نمایندۀ حکومت آلمان در امور حقوق بشر و کمک های بشردوستانه در وزارت خارجۀ این کشور به شماره روز شنبه روزنامۀ آلمانی “پاساور نویه پریسه” گفت: «وضعیت در افغانستان تغییر نکرده، بلکه این بحث سیاست داخلی است که در این رابطه تغییریافته است.» کوفلر افزوده است که بار این تغییر در سیاست داخلی نباید بر دوش پناهجویان انداخته شود، بلکه بیشتر از همه به رویکردهای جدید در سیاست ادغام اجتماعی نیاز می‌رود.
کوفلر گفته است: «وضعیت امنیتی در افغانستان شاید از یک منطقه تا منطقۀ دیگر متفاوت باشد، اما در هیچ جای این کشور وضعیت خوب نیست.» او تقاضا کرده است که هرگونه برنامۀ بازگرداندن افغان ها به وطن شان باید متوقف ساخته شود. به قول وی با توجه به زمان طولانی منازعات، بسیاری از افغان‌ها “در جامعۀ ما جای خود را یافته اند”. کوفلر علاوه کرده است “این افغان ها و آلمانی های که آنها را حمایت می‌کنند، نمی‌توانند بفهمند که چرا یکباره آنها باید از این محیط زندگی شان جدا ساخته شوند.”
پس از عقد توافقنامه ای با حکومت افغانستان در اکتوبر گذشته، وزارت داخلۀ آلمان فدرال از ایالت های این کشور خواست تا پناهجویان رد شدۀ افغان را به وطن شان بازگردانند. اولین اخراج گروهی پناهجویان افغان در ماه دسمبر صورت گرفت. اما این اقدام حکومت آلمان مورد اختلاف قرار دارد، زیرا در ساحات وسیعی در افغانستان تا هنوز نیرو های حکومت در برابر طالبان تندرو می‌جنگند. از سوی خطرات حملات تروریستی در این کشور نیز زیاد است.
ایالت شلیزویگ هولشتاین روز سه‌شنبه گذشته به صورت فوری اخراج افغان ها را متوقف ساخت. شتیفان شتوت وزیر داخلۀ این ایالت این اقدام را به “دلایل لازم بشردوستانه” استدلال کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.