یک نماینده مجلس: در برابر رسانه‎های مبتذل جهاد اعلان می‏کنم!

/

وزیر اطلاعات و فرهنگ می‌گوید برنامه‌های برخی از رسانه‌ها خلاف اخلاق عمومی است و نباید به این‌گونه برنامه‌ها اجازه نشر داده شود. بیشتر انتقادها متوجه سریال‌ها و آهنگ‌هایی است که از تلویزیون‌های خصوصی پخش می‌شوند.
سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ روز شنبه در جلسۀ عمومی مجلس گفت که برخی از رسانه‌ها با پخش صحنه‌های فاسد، از آزادی بیان سو استفاده می‌کنند.
آقای رهین گفت: «آزادی بیان مرز دارد و مرزش آزادی بیان دیگران است. مرزش حرمت انسان دیگر است. مرزش حرمت هموطن دیگر است. تا این مرز، هر کس هر قدر بخواهد آزادی دارد. اما در قبال آزادی بیان مسوولیت هم باید باشد».
اما تحلیلگران مسایل رسانه‌یی می‌گویند افغانستان دارای قانون رسانه‌های همه‌گانی است و وزیر اطلاعات و فرهنگ مکلف به تطبیق این قانون است.
صدیق‌الله توحیدی، مسوول دیده بان رسانه‌ها ‌وید موارد ممنوعه در قانون رسانه‌های همگانی مشخص شده و این قانون خطوط سرخ مشی (پالیسی) رسانه‌یی را مشخص می‌کند.
در جلسۀ روز شنبه شماری از نماینده‌گان از نشرات برخی رسانه‌ها انتقاد کردند. آن‌ها گفتند که نشرات برخی از تلویزیون‌ها با ارزش‌های اسلامی و فرهنگ مردم افغانستان در مغایرت قرار دارد.
عبدالستار خواصی، نماینده ولایت پروان گفت: «اگر رسانه‌یی خلاف ورزی می‌کند، خلاف مقدسات دین مقدس اسلام نشرات می‌کند، رقص و بازی و آهنگ‌های برهنه (نشر می‌کند) خدا شاهد است که برای مسلمان و افغان قابل دید نیست».
او گفت که در برابر چنین رسانه‌هایی جهاد را اعلان می‎کنم.

نگرانی از تفکر طالبانی
اما نماینده‌گان دیگر پارلمان افغانستان گفتند که رسانه‌ها و آزادی بیان یکی از مهم ترین دستاوردهای افغانستان در یازده سال اخیر است. این نماینده‌گان تاکید کردند که انتقاد رسانه‌ها از فساد و کم کاری‌ها سبب نظارت بر کار حکومت شده و جلو گسترش بیش از حد فساد را گرفته است.
بکتاش سیاوش نمایندۀ کابل در مجلس گفت که اعلان جهاد در برابر نظام و رسانه‌ها موضع طالبانی است.
او افزود: کسانی که معاش خود، محافظ و تیل موترش‌شان از جانب امریکایی‌ها پرداخته می‎شود، چگونه اعلان جهاد می‎کنند. لطفاً عوام‌فریبی نکنید، همان‌طوری که ملاعمر به کوه‎ها بالاشده، این آقایان هم لطف کنند، بروند جهاد کنند.
او گفت: «نباید از تریبیون پارلمان عوام‎فریبی صورت گیرد؛ معاش نظام دُرست است، پاسپورت سیاسی‎اش دُرست است، اما در برابرش جهاد اعلان می‎‏کنید؛ این بسیار ناعادلانه است.!»
نقیب الله فایق، نماینده ولایت فاریاب گفت در صورتی که رسانه‌ها به مردم روحیه ندهند، کسی جرات نمی‌کند که کودکان خود را به مکتب بفرستد. آقای فایق گفت: «در سال‌های اخیر فکر طالبانی در حال حاکم شدن است. باور کنید اگر این رسانه‌ها نباشند و مردم را روحیه را ندهند، این فکر طالبانی یک نفر فرزندان ما را اجازه نمی‌دهد که به مکاتب بروند».
در همین حال، عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس نماینده‌گان، رسانه را رکن چهارم دموکراسی خواند و گفت در تمام کشورها آزادی بیان احترام می‌شود: «رسانه‌ها و مطبوعات به عنوان قوه چهارم در هر کشور حق خود را دارد. انتخاب اجندای امروز، احترام به مطبوعاتیان عزیز بود».
رییس مجلس از رسانه‌ها خواست تا نشرات خود را با فرهنگ مردم افغانستان مطابقت دهند.
در همین حال، شماری از ساکنان کابل از کارکرد رسانه‌ها استقبال می‌کنند اما می‌گویند که رسانه‌ها نباید موضوعاتی را نشر کنند که با ادب و اخلاق مردم در تضاد است.
همایون، یک باشنده کابل گفت: «بعضی کارهایش خوب است و بعضی کارهایش شاید بد هم باشد. رسانه‌ها بسیار خوب هستند (چرا) که مردم در هرجایی می‌توانند از آنچه که اتفاق می‌افتد، خبر شوند».
رسانه‌های افغانستان در یازده سال اخیر همواره با فشارهایی مواجه بوده‌اند. محافظه‌کاران همواره گفته‌اند که نشر سریال‌ها و آهنگ‌هایی که زنان در آن‌ها رقص می‌کنند، خلاف شریعت است و باید نشر چنین برنامه‌هایی متوقف شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.