یک نهاد بین‌المللی: فساد اداری و نبود حاکمیت قانون عوامل اصلی بحران است

گزارشگر:دوشنبه 28 حوت 1396 ۲۷ حوت ۱۳۹۶

عضو ارشد سازمان شفافیت بین‌الملل اعلام کرد که عدم موفقیت دولت افغانستان در مبارزه با فساد اداری سبب افزایش حمایت مردم افغانستان از گروه‌های مخالف مسلح شده است.
mandegar-3مجله گلوبلیست به نقل ازفرانک واگل از بنیانگذاران سازمان شفافیت بین‌الملل نوشت: فقدان حاکمیت قانون و فساد اداری از عوامل اساسی بحران در افغانستان است.
فرنک واگل خاطر نشان کرد اخاذی در نهادهای قضایی، پولیس و سطوح مختلف دولت افغانستان سبب افزایش حمایت مردم از طالبان شده است.
وی در ادامه تصریح کرد به دلیل وجود فساد اداری در دولت افغانستان وعده طالبان برای تامین عدالت اجتماعی در این کشور سبب شده تا مردم از آنها حمایت کنند.
عضو ارشد سازمان شفافیت بین‌الملل اظهار داشت: بیشتر فساد اداری در مقیاس بزرگ به تجارت مواد مخدر در این کشور ارتباط دارد و ارتش پاکستان نیز از بازیگران اصلی قاچاق مواد مخدر در افغانستان محسوب می‌شود.
واگل خاطرنشان کرد: مقامات امریکایی از روبرو شدن با حقایق تلخ در افغانستان خودداری می‌کنند که سبب می‌شود تا باتلاق فساد و ناامنی در این کشور عمق بیشتری را اختیار کند.
فساد در نهادهای امنیتی در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده و این موضوع انتقاد برخی از نهادهای بین‌المللی، مردم افغانستان و کشورهای حامی دولت افغانستان را نیز برانگیخته است.
با وجود تلاش‌های حکومت در راستای مبارزه با فساد در نیروهای امنیتی و دفاعی هنوز هم افغانستان در رده بندی از کشورهای فاسد در جهان مقام سوم را از آن خود کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.