۲۰۱۸ برنده و بازنده را تعیین می‌کند

گزارشگر:سه شنبه 24 دلو 1396 ۲۳ دلو ۱۳۹۶

مقامات می‌گویند که با بیشتر شدن حملات هوایی امریکا بر شورشیان، سال ۲۰۱۸ برای افغانستان «سرنوشت ساز» خواهد بود. اما برخی دیگر به این باورند که جنگ ۱۶ ساله افغانستان خونین‌تر از گذشته شده است.
mandegar-3جنگ افغانستان در زمستان سال جاری همچنان ادامه دارد. معمولاً در این فصل سال نبردها میان گروه های درگیر در جنگ کاهش می‌یابد. امسال اما امریکا در فصل زمستان حملات هوایی خود بر طالبان و داعش را افزایش داده است و گروه های شورشی نیز در جواب آن در سرتاسر افغانستان به شمول کابل حملات خونینی به راه انداختند.
دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده امریکا در آگست سال گذشته استراتژی جدید خود برای افغانستان و پاکستان را اعلام کرد. در این استراتژی به قوماندان های امریکا در افغانستان دست باز داده شده تا در مقابل طالبان و دیگر گروه ها عملیات خود را با در نظر داشت وضعیت موجود تنظیم کنند. از ماه آگست بدین سو، نیروهای هوایی امریکا جنگجویان طالب و داعش، مراکز ـآموزشی آنها و مراکز پروسس مواد مخدر مربوط به این گروه ها را مورد هدف قرار داده اند.
لسن بونچ، برید جنرال امریکایی که در آینده عملیات هوایی نیروهای امریکایی را در افغانستان اداره می کند، به خبرنگران گفته است که «حالا دیگر آستین‌ها بر زده شده اند». او افزوده است: «استراتژی جدید بازی را تغییر داده است و طالبان تأثیر آن را احساس کرده اند.»
ایالات متحده امریکا به افغانستان نیرو و طیاره های بیشتر می فرستد. بعد از شکست گروه تروریستی موسوم به «دولت اسلامی» در عراق و سوریه، افغانستان به تمرکز اصلی عملیات هوایی نیروهای امریکا تبدیل شده است. امریکا در عین حال نیروهای هوایی افغان را نیز تقویت می کند.
طیارههای امریکایی در سال ۲۰۱۷ در سرتاسر افغانستان ۴۳۶۱ بمب ب پرتاب کرده اند که از جمع آن تنها از ماه آگست تا پایان سال گذشته، ۲۳۰۰ بمب استفاده شده است. این رقم از شمار مجموعی بمب های بکار گرفته شده در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بلندتر می‌باشد.
امریکا با کمک طیاره‌های نوع «بی-۵۲» در مناطق شمال شرقی افغانستان نیز مراکز شورشیان را هدف قرار داده است. «جنبش اسلامی ترکستان شرقی» یکی از گروه های مورد هدف قرار داده شده می باشد که چین آن را مسئول حملات در خاک خود می داند.
تورن جنرال جیمز هکر مسئول عملیات هوایی ناتو در افغانستان، هفته گذشته در کابل گفت: «آن زمان که جنگ [افغانستان] فصل داشت، دیگر گذشته است.»
با تشدید یافتن حملات هوایی ایالات متحده امریکا در افغانستان، شورشیان نیز حملات خود را در سرتاسر افغانستانافزایش داده اند. طالبان و جنگجویان مربوط به گروه داعش در این اواخر به شمول حادثات خونین کابل، مسئولیت حملات زیادی را به دوش گرفته اند.
در گزارش سازمان پژوهشی تراک در واشنگتن (TRAC) آمده است که طالبان تنها در یک ماه گذشته مسئولیت ۴۷۲ حمله را در افغانستان پذیرفته اند. در گزارش تاکید شده است که این رقم بلند برای ماه جنوری بی سابقه است. در گزارش این سازمان آمده است که طالبان و گروه داعش در افغانستان خشونت ها را به یک نقطه «غیرقابل برگشت» بلند برده اند.
مایکل کوگلمن از سازمان پژوهشی ویدرو ویلسن، می گوید که نبرد های فعلی از یک سال «خونین» پیش رو خبر می دهد. او گمان می‌کند که در تلفات نیروهای افغان و امریکایی نیز افزایش خواهد آمد.
فصل جنگ در افغانستان معمولاً در بهار آغاز می شود و در زمستان اوضاع به تناسب فصل های گرم آرامتر می‌باشد. اما در سال های اخیر طالبان در زمستان نیز حملات خود را جاری نگهداشته اند.
برهان عثمان از سازمان بین المللی بحران، تایید می‌کند که سال روان برای افغانستان خونین‌تر از سال های قبلی بوده است. او می گوید: «از سال ۲۰۰۱ بدین سو، زمستان امسال خونین ترین زمستان برای افغانستان بوده است.»
کیت کلارک از شبکه تحلیلگران افغانستان، به آژانس خبری فرانسه گفته است که هر دو جناح درگیر در جنگ افغانستان به حملات خود شدت بخشیده اند، چون در تاکتیک جنگی هر دو طرف تغییر آمده است.
یک عامل دیگر سرد نشدن شعله های جنگ در فصل زمستان امسال این می‌باشد که شمار بیشتر جنگجویان طالبان برای اکمالات به پاکستان نرفته اند و در سنگرهای خود باقی مانده اند. افغانستان و امریکا پاکستان را به حمایت از طالبان متهم می‌کند، اما پاکستان این اتهامات را همیشه رد کرده است.
عتیق الله امرخیل، کاشناس امور نظامی افغانستان به آژانس خبری فرانسه گفته است که امسال به طالبان امر شده است تا از سنگرهای خود عقب نشینی نکنند، کاری که جنگجویان این گروه در زمستان سال‌های گذشته انجام می داد.
مولوی احمد یک قوماندان محلی طالبان در هملند، به آژانس خبری فرانسه گفته است: «یک سال می‌شود من پاکستان نرفته ام، و حالا نیز تصمیم رفتن به این کشور را ندارم.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.