۴۰۰ هزار بیجاشدۀ داخلی در افغانستان

گزارشگر:چهار شنبه 29 قوس 1396 ۲۸ قوس ۱۳۹۶

براساس گزارش سازمان ملل در افغانستان از آغاز سال جاری میلادی تا به حال بیش از ۴۰۰ هزار نفر به دلیل نبردهای مسلحانه از مناطق شان مجبور به فرار شده اند. این بیجاشدگان خصوصاَ در سرمای زمستان با مشکلات حاد مواجه اند.
mandegar-3دفتر هماهنگی کمک های بشری ملل متحد (OCHA) روز دوشنبه گزارش داده است که تنها در هفته های گذشته حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ نفر مجبور به ترک مناطق شان شده اند. ۳۱ درصد این بیجاشدگان داخلی در مناطق شمالی و شمال شرقی افغانستان ثبت شده اند که به میزان زیادی امن بودند و تا سال ۲۰۱۳ اردوی آلمان فدرال در آن جاها مستقر بود.
دفتر هماهنگی کمک های بشری ملل متحد به صورت منظم در مورد بیجاشدگان داخلی در افغانستان گزارش می دهد. به طور مثال این دفتر در ولایت سرپل تنها در هفته های گذشته تقریباً ۷۰۰۰ آواره داخلی را ثبت کرده است.
براساس این گزارش، در ولایت های شرقی ننگرهار و کنر، مناطقی که طالبان با گروه رقیب شان ملیشه های تروریستی «دولت اسلامی» یا داعش می جنگند، در هفته های گذشته ۴۵۰۰ نفر از مناطق بود و باش شان فرار کرده اند.
این جنگ‌ها از نیمه ماه اکتوبر به این سو تشدید شده‌اند و از آن زمان تا حالا حدود ۶۱ هزار نفر از جنگ ها فرار کرده اند.
بر اثر نبردها در سال گذشته بیش از ۶۶۰ هزار نفر از روستاهای شان فرار کرده بودند. سازمان ملل برآورد کرده است که تا پایان سال جاری میلادی شمار این بیجاشدگان داخلی به ۴۵۰ هزار نفر خواهد رسید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.