۴۵ کشمش‌خانۀ عصری در چهار ولایت شمالی ساخته شد

۲۱ دلو ۱۳۹۷

mandegarماندگار: وزارت زراعت، آبیاری و مالداری از طریق برنامۀ ملی باغداری و مالداری «NHLP» کار ساخت ۴۵ کشمش‌خانه‌ی عصری را برای انگورداران به پایان رساند.
کار ساخت این کشمش‌خانه‌ها در سال ۲۰۱۸ آغاز شده بود و حالا باغداران بهره‌برداری از آن را آغاز کرده‌اند.
هر یک از این کشمش‌خانه‌ها ۱۰ متر طول و پنج متر عرض و پنج متر بلندی ساخته شده است.
هر کدام از این کشمش‌خانه‌ها در یک زمان، گنجایش بدل سازی ۵ تا ۷ تن انگور را به کشمش دارد.
در خبرنامه‌یی که دفتر رسانه‌های این وزارت به روزنامۀ ماندگار فرستاده، آمده است: ساخت این کشمش‌خانه‌ها در بلند بردن اقتصاد باغداران بسیار اثربخش است، چون کشمشی که در این کشمش‌خانه‌ها تولید می‌گردد، به مراتب با کیفیت‌تر از کشمشی است که به طور عنعنه‌یی تولید و در بازارهای کشور عرضه می‌شود.
از این میان،‌۱۰ کشمش‌خانه در سرپل، ۱۸کشمش‌خانه در فاریاب، ۱۰ کشمش‌خانه در جوزجان و ۷ کشمش‌خانۀ دیگر در ولایت بلخ ساخته شده است.
کشمش یکی از اقلام مهم صادراتی افغانستان است و ساخت کشمش‌خانه‌های عصری در معیاری‌سازی کشمش تولید شده انگورداران، کمک زیادی می‌کند.
وزارت زراعت در چندین سال اخیر، صدها کشمش‌خانه را از طریق برنامۀ ملی باغداری و مالداری و دیگر برنامه‌های خود، در ولایت‌هایی که انگورداری مروج است، ایجاد کرده است.
انگورداران با ابراز رضایت از ساخت این کشمش‌خانه‌ها برای‌شان می‌گویند که پیش از این به صورت سنتی به تولید کشمش می‌پرداختند که کشمش‌های تولیدشدۀ‌شان خریداران اندکی داشت، اما حالا که به صورت معیاری کشمش تولید می‌کنند، توانسته‌اند میزان قیمت و مشتریان کشمش‌شان را بیشتر کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.