‌ هند و افغانستان به عنوان شرکای استراتژیک به هم نگاه می‌کنند

یک شنبه 4 میزان 1395/

سرمایه‌گذاری هند در افغانستان افزایش پیدا کرده و این ۲ کشور به عنوان شرکای استراتژیک به هم نگاه می‌کنند.
با توجه به تحولات پیش آمده بین افغانستان و هند و گسترش روابط این ۲ کشور از یک سو و تیرگی رابطه این دو با پاکستان از سوی دیگر، روز به روز این ۲ کشور بهم نزدیک شده و نگاه مثبتی به آینده روابط خود دارند.
mandegar-3هندوستان تایمز در گزارشی نوشت: سفر اشرف غنی به هند زمانی بود که وضعیت امنیتی در افغانستان وخیم بوده، روابط بین اسلام آباد و کابل به تیرگی گراییده و آینده گفتگوهای صلح در هاله‌ای از ابهام بود. همچنین ناآرامی در کشمیر سطح رابطه بین هند و اسلام آباد را کاهش داده و تروریسم در منطقه گسترش یافته است.
از سوی دیگر قرار است بزودی مذاکرات صلح سه جانبه امریکا،‌ هند و افغانستان در نیویورک برگزار شود و همچنین در ماه آینده قرار است کنفرانس «بروکسل» برای بررسی وضعیت افغانستان برگزار شود.
در این حالت سفر اشرف غنی نه تنها فرصتی برای گسترش روابط دوجانبه است، بلکه می‌تواند نقطه اتصالی برای بهم پیوستن استراتژی‌ها برای مرحله بعدی پروژه افغانستان باشد.
پیوند آسیای مرکزی از طریق افغانستان
این گزارش در ادامه تاکید می‌کند که از سوی دیگر اهداف بلندمدت هند علاوه بر تثبت سیاسی، اقتصادی و اعاده نظم، پیوند انرژی آسیای مرکزی از طریق افغانستان است.
پیوندهای سیاسی، اقتصادی و استراتژیک هند با افغانستان به طور چشمگیری افزایش یافته است. پروژه‌های مختلفی از سوی هند به ارزش ۲ میلیون دالر در افغانستان به بهره برداری شده، بیش از ۱۵۰۰ دانشجوی افغانستانی هر ساله در هند مشغول تحصیل هستند و در دیدار اشرف غنی هند قول کمک یک میلیارد دالری را به این کشور داد.
افغانستان نیز به هند بعنوان یک بازار سنتی برای محصولات خود نگاه می‌کند به گونه‌ای که سال گذشته ۳۰۰ میلیون دالر به این کشور کالا صادر کرده است. برای سالیان دراز هند بعنوان کشور اول برای صادرات محصولات افغانستانی بوده است. به همین دلیل است که اشرف غنی مُصر بود تا پاکستان راه تجارت با هند را بگشاید.
اما با بستن تنها راه زمینی صدور محصولات افغانستان، هند به این کشور کمک کرد که از طریق هوایی محصولات این کشور صادر شود. از سوی دیگر اشرف غنی تهدید کرد اگر پاکستان جلوی صادرات محصولات این کشور را به هند بگیرد،‌جلوی انتقال محصولات این کشور را به آسیای مرکزی مسدود خواهد کرد.
افزایش کمک‌های دفاعی هند به افغانستان
هندوستان تایمز نوشت:از سوی دیگر هند تمایل دارد که کمک‌های دفاعی به افغانستان را نیز افزایش دهد. سال گذشته چهار بالگرد جنگی به افغانستان اعطا شده و در سال آینده نیز محصولات دفاعی بیشتری به این کشور خواهد فرستاده می‌شود.
روابط سیاسی نزدیک، نگاه خوب شهروندان افغانستانی به هند و پذیرش هند بعنوان بازیگر کلیدی منطقه برای افغانستان از نشانه‌های است که سیاست هند در افغانستان در مسیر درست است.
افغانستان یک پروژه بین‌المللی است و هند به تنهای نمی‌تواند مشکلات امنیتی و چالش‌های توسعه این کشور را حل کند،‌ اما کمک هند به افغانستان می‌تواند در این سیاستگذاران این کشور را تقویت کرده و در میان گفتمان منفی غربی رایج در مورد افغانستان،‌ کارشناسان هندی می‌تواند این روایت‌ها را به سمت گفتمان مثبت تغییر جهت دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.