۱۵۰ میلیارد، ارزش ذخایر مرمر افغانستان

گزارشگر:شنبه 1 ثور 1397 ۳۱ حمل ۱۳۹۷

ارگ ریاست جمهوری کشور می‌گوید که براساس تخمین ابتدایی، ارزش ذخایر مرمر افغانستان بالاتر از ۱۵۰ میلیارد دالر می‌باشد.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، با نشر خبرنامه‌یی گفته است که شورای عالی اقتصادی، طرح‌ سرمایه‌گذاری استخراج و پروسس سنگ مرمر و mandegar-3گرانیت و نیز طرح صنعت سنگ مرمر را مورد تایید قرار داد.
این طرح در نشست روز پنجشنبه (۳۰ حمل) شورای عالی اقتصادی که به ریاست محمداشرف غنی رییس جمهور ارگ برگزار شده بود، تایید شده است.
در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده که در این نشست، گزارش مشترک وزارت معادن و وزارت تجارت در همکاری با اتاق معادن و صنایع در مورد صنعت سنگ مرمر افغانستان به جلسه ارائه‌ شد.
خبرنامه افزوده که پس از بحث‌های همه‌جانبه، این طرح تأیید گردید و فیصله ‌شد که معیارهای تخنیکی واضح باید عملی شوند و شرکت‌های که استندرد را رعایت می‌کنند، تعرفه گمرکی بالای‌شان کاهش یابد.
آقای غنی در این نشست گفته که حکومت از سرمایه‌گذاری‌ها استقبال می‌کند و باید نوع سرمایه‌گذاری‌ها و موثریت آن مشخص گردد.
در خبرنامه ارگ آمده که براساس تخمین ابتدایی، ارزش ذخایر مرمر افغانستان بالاتر از ۱۵۰میلیارد دالر می‌باشد که حدود ۲۵ شرکت استخراج و ۱۰۸ شرکت در پروسس آن در داخل کشور فعالیت دارند.
در ادامه نشست شورای وزیران، روی طرح شرکت پروسس سنگ نیچرل برای سرمایه‌گذاری استخراج و پروسس سنگ مرمر و گرانیت بحث و فیصله شده که قرارداد به این شرکت داده شود.
جلسه فیصله کرده که وزارت مالیه فیصدی را برای معافیت گمرکی دراین خصوص درنظر گیرد و در قسمت برق صنعتی، دافغانستان برشنا شرکت زمینه سازی کند. قرار است شرکت نیچرل، ۱۵ میلیون دالر دراین خصوص سرمایه‌گذاری نماید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.