۲۰ هزار سند ملکیت به صاحبان خانه‌های ساحات غیررسمی توزیع شده است

۱ اسد ۱۳۹۸

mandegarسرپرست وزارت شهرسازی و اراضی می‌گوید که این وزارت تاکنون ۲۰ هزار سند ملکیت را به صاحبان خانه‌های ساحات غیر رسمی در شهرهای کابل، هرات، مزار شریف، جلال‌آباد، قندهار، فراه، بامیان و نیلی، توزیع کرده است.
جواد پیکار، سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی که دیروز طی یک نشست خبری در کابل، دربارۀ «نتایج سپوزیم بین‌المللی شهری» صحبت می‌کرد، گفت که روند توزیع سند ملکیت به صاحبان خانه‌های مناطق غیر پلانی همچنان ادامه دارد و قرار است تا پایان سال ۲۰۱۹، به ۱۵۰ هزار خانه سند ملکیت توزیع شود.
او گفت که این آمار تا سال ۲۰۲۰، به ۵۰۰ هزار خانه خواهد رسید.
افتتاحیه سمپوزیم بین المللی شهری، روز شنبه با اشتراک رییس حکومت، اعضای کابینه، اراکین بلند پایه دولتی و شمار زیادی از شهریان کابل، در ارگ راه‌اندازی شد.
در مراسم افتتاحیه، روند توزیع عملی سند ملکیت برای ده هزار باشنده ساحات غیر رسمی شهر کابل، توسط آقای غنی آغاز گردید.
آقای پیکار تأکید کرد که روند رسمی سازی خانه‌های غیر پلانی به هیچ عنوان نمی‌تواند حکومت را از رسیده‌گی به قضایای غصب زمین باز دارد و کسانی که زمین‌های عامه و دولتی را غصب کرده‌اند، تفکیک و شناسایی شده‌اند.
پیکار گفت که با تطبیق پالیسی بهسازی ساحات غیررسمی شهری، تبعیض میان ساحات رسمی و غیر رسمی از بین رفته، این ساحات به بهترین ساحات رهایشی مبدل خواهند شد، خدمات به موقع و معیاری برای باشنده‌گان ساحات غیر رسمی شهری عرضه گردیده و خانه‌های شهروندان کشور در ساحات غیر رسمی شهری، مصئون می‌گردند. همچنان اعطای سند ملکیت به یک خانه غیررسمی، ارزش آن را تا ۳ برابر افزایش می‌دهد.
در دو روز اخیر سمپوزیم بین‌المللی شهری، بحث‌های علمی در مورد غنامندی و نهایی ساختن پالیسی بهسازی ساحات غیر رسمی شهری با اشتراک متخصصین داخلی و خارجی از کشورهای جاپان، ترکیه، مالیزیا و کینیا صورت گرفته است.
اشتراک‌کننده‌‌گان با بحث روی موضوعات عمومی، دربارۀ حکومت‌داری، تمویل مالی پروژه‌ها، سهم‌گیری مردم در بهسازی ساحات غیررسمی شهری، زمین و حق مالکیت، پلان‌گذاری و دیزاین؛ نظریات، پیشنهادات و تجارب موفق کشورهای خویش را شریک ساخته اند.
وزارت شهرسازی و اراضی تاکید کرده که این وزارت متعهد به تهیه مسکن برای اقشار مختلف جامعه نظر به توان مالی آنها است. این وزارت با طرح و تطبیق برنامه‌های جامع و همه شمول، فرصت‌های بهتر عرضه خدمات به هموطنان را فراهم کرده و زمینه عرضه خدمات یکسان شهری را به ساحات رسمی و غیررسمی میسر می‌سازد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.