۲۱ افغان در آب‌های یونان غرق شدند

/

مقام‌های وزارت خارجه می‌گویند که ۲۱ تن از مهاجرانی که در آب‌های یونان غرق شده اند، ظاهراً افغان هستند. هیأتی از افغانستان به یونان فرستاده شده تا بعد از شناسایی، اجساد این مهاجران را به وطن شان انتقال بدهند.
براساس گزارش‌ها، حدود ده روز قبل یک قایق حامل مهاجران در آب‌های یونان غرق شده و اکثر سرنشینان آن به شمول مهاجران افغان جان باخته اند. گفته شده که این قایق از ترکیه عازم یونان بوده است.
جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه، روز سه شنبه این خبر را تایید کرد. او به دویچه وله گفت که براساس تازه ترین معلومات، ۲۱ افغان در این حادثه شامل هستند. حالا اجساد این مهاجران در شفاخانه‌یی در یک شهر یونان نگهداری می‌شوند.
موسی‌زی افزود که هیأتی از وزارت خارجه افغانستان به یونان رفته است و با مقام‌های این کشور در مورد انتقال این اجساد به افغانستان گفت‌وگو می‌کند. به گفته او، بعد از تثبیت هویت اجساد، یک هواپیما و هیأت دومی از کابل به یونان می‌رود و اجساد را به افغانستان انتقال می‌دهد تا به خانواده‌های شان تحویل داده شوند.
در چند دهه گذشته مهاجران افغان از طریق ترکیه و با عبور از مسیر خطرناک بحری خود را ابتدا به یونان رسانده اند و سپس از طریق ایتالیا تلاش کرده اند تا وارد دیگر کشورهای اروپایی شوند. در این اواخر به دلیل نگرانی‌های امنیتی شمار مهاجران افغان افزایش یافته است. یک هفته پیش مأموران گمرکی ایتالیا ۲۵ مهاجر افغان را که در لاری‌های باربری خود را پنهان کرده بودند، پیدا کردند و آنها را پس به یونان فرستادند.
شمار زیادی از مهاجران افغان اکنون بی‌سرنوشت در یونان به سر می‌برند و اغلب آن‌ها توانایی مالی برای پرداخت پول به قاچاقبران را ندارند تا خود را به دیگر کشورهای اروپایی برسانند. مهاجران افغان در یونان هم از برخورد افراط گرایان دست راستی این کشور شکایت دارند و هم از قاچاقبرانی که فقط پولشان را می‌گیرند.
شورای مهاجرین یونان که یک گروه حامی پناهجویان است، از مقام‌های این کشور انتقاد کرده است که مهاجران زیر سن را در «شرایط غیرانسانی» نگه می‌دارند و روند درخواست پناهندگی آن ها را به تعویق می‌اندازند.
سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید که قاچاقبران انسان از آرزوهای جوانان افغان برای رسیدن به یک زنده‌گی بهتر سوء استفاده می‌کنند و آن‌ها را وارد مسیری می‌‎کنند که خطر از دست دادن زنده‌گی را به همراه دارد.
به گفته موسی‌زی، امنیت، مشکلی فرا راه همه افغان‌ها است و یکی از عوامل مهاجرت آن‌ها به شمار می‌رود، اما در این بخش هم در سه سال گذشته بهبودی های زیادی دیده می‌شود.
برعلاوه نبود کار و اقتصاد ضعیف، در یک سال اخیر نگرانی از آینده، منجر به افزایش مهاجران افغان در سراسر جهان شده است. با وجود اطمینانی که مقام‌های حکومت افغانستان می‌دهند، بسیاری افغان‌ها نگران اند که بعد از خروج نیروهای خارجی، این کشور دوباره به یک بحران دیگر مواجه گردد.

اشتراک گذاري با دوستان :