۲۳ هزار کودک بامیانی از تحصیل محروم ‌اند

گزارشگر:یکشنبه 23 جدی 1397 ۲۳ جدی ۱۳۹۷

نتایج یک سروی که به تازه‌گی توسط ریاست معارف ولایت بامیان انجام شده، نشان می‌دهد که از مجموع ۱۷۲هزار و ۲۳۳ کودک ۷ تا ۱۸ ساله در بامیان، بیشتر از ۲۳هزار کودکِ واجد شرایط از آموزش محروم مانده‌اند.
این سروی نشان می‌دهد که دختران، بسیاری از کودکان محروم از آموزش را تشکیل می‌دهند.

child work 221

بر بنیاد این سروی، در حال حاضر بیش از ۱۴۹ هزار کودک، در مراکز آموزشی رسمی و غیررسمی بامیان سرگرم فراگیری دانش ‌اند که ۸۶ درصد کودکان واجد شرایط را نشان می‌دهد، اما ۱۶ فیصد اطفال دیگر در این ولایت از آموزش محروم ‌اند.

ریاست معارف بامیان دیروز اعلام کرد که از جمع ۱۴۹ هزار کودک مشغول آموزش در این ولایت، ۵۳ فیصد پسر و ۴۷ درصدشان دختران هستند.

ایوب آروین، رییس معارف ولایت بامیان می‌گوید: “این آمار بیانگر این است که از مجموع کسانی که باید به مراکز آموزشی به تعلیم و تربیه دسترسی داشته باشند، ۱۶ درصد محروم‌اند که شامل ۲۳ هزار و ۳۰ کودک دختر و پسر می‌شوند.”

آقای آروین، فقر و مشکلات سنتی حاکم در این ولایت را دلایل عمدۀ محرومیت بیش از ۲۳ هزار کودک به تعلیم و تربیه در این ولایت دانست.

این سروی، بر اساس شاخص‌های وزارت معارف کشور از سوی ریاست معارف بامیان انجام شده است.

از میان بیش از ۱۷۲ هزار کودک ۷ تا ۱۸ ساله در بامیان، ۱۴۹ هزار دختر و پسر هم اکنون مصروف آموزش‌اند اما بیش از ۱۴ هزار دختر واجد شرایط تعلیم و تربیه و بیش از ۸ هزار پسر دیگر از آموزش محروم مانده‌اند.

فعالان مدنی بامیان، در کنار مشکلات دیگر، کم‌کاری ریاست معارف و دور بودن فاصلۀ مکاتب با روستاها را از دلایل عمدۀ محرومیت کودکان بامیانی در این ولایت عنوان می‌کنند.

بامیان، بیش از ۳۵۰ مکتب ابتدایی، متوسطه و لیسه دارد که بیش از ۱۴۹ هزار متعلم دختر و پسر در آن‌ها آموزش می‌بینند.

بر اساس ارزیابی تازۀ وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولان افغانستان ۳.۷ میلیون کودک در سطح افغانستان به دلیل جنگ و فقر اقتصادی از رفتن به مکتب محروم‌ اند که از این میان ۱.۹ میلیون کودک مصروف انجام کار‌های شاقه‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.