سناتوران به دولت: فـاریاب را نجـات دهیـد

گزارشگر:د و شنبه 19 قوس / آ ذ ر 1397 ۱۹ قوس ۱۳۹۷

اعضای مجلس سنا می‌گویند که مردم مناطق محاصره شدۀ فاریاب در وضعیت بدی معیشتی قرار دارند و دولت باید برای نجات آنان از قدرت خود استفاده کند.

mandegarفضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنا در نشست دیروز این مجلس گفت که وضعیت در فاریاب دردآور است و مخالفان مسلح دولت بر خلاف اصول دینی، اخلاقی و حقوق بشری مردم را در محاصره اقتصادی قرار داده اند.
آقای مسلم‌یار گفت: «شخصاً فردا{امروز} در این مورد با رییس‌جمهور صحبت خواهم کرد تا حکومت برای نجات مردم فاریاب از محاصره اقتصادی طالبان از قدرت خود کار گیرد و این محاصره را بشکند.»
گفتنی است که چندین قریه در منطقه سرحوض ولسوالی پشتونکوت و گرزیوان ولایت فاریاب از چند هفته به این طرف در محاصرۀ اقتصادی طالبان مسلح قرار گرفته اند و مخالفان مواد غذایی را هم اجازه انتقال نمی‌دهند.
گل‌محمد رسولی سناتور فاریاب در مجلس سنا می‌گوید که ۱۰ ولسوالی فاریاب و ولسوالی‌های چهارگانه اندخوی در جورجان که قبلاً از امن‌ترین ولسوالی‌ها بود در حالت سقوط قرار دارند و دولت تنها بر تعمیر این ولسوالی‌ها تسلط دارد.
او هُشدار داد که اگر وضعیت در فاریاب و جوزجان کنترل نشود، بندر آقینه که سالانه ۵۰۰ میلیون افغانی برای دولت عواید دارد هم به دست طالبان سقوط خواهد کرد و یکی از منابع مهم مالی برای این گروه خواهد شد.
عبدالله قرلق سناتور قندوز نیز وضعیت امنیتی غورماچ، پشتونکوت و اندخوی را تکان‌دهندۀ توصیف کرد و گفت که دولت فقط تلاش می‌کند مراکز ولسوالی‌ها را در کنترل خود داشته باشد، اما تأمین امنیت مردم برایش مهم نیست.
نبیه مصطفی‌زاده سناتور جوزجان در مجلس نیز گفت که ولسوالی‌های قرم قول و قرغان جوزجان در حالت سقوط قرار گرفته و مردم نیز در وضعیت بدی قرار دارند.
سناتوران می‌گویند، یک قطعه‌ از کوماندوهای ارتش از حدود ۵ ماه در منطقه سرحوض ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب در محاصره طالبان قرار دارد و تاهنوز برای نجات این سربازان هیچ کاری صورت نگرفته است.
آنان تاکید کردند که حکومت باید برای نجات جان مردم مناطق محاصره شده در فاریاب، از طریق هوا مواد غذایی پرتاب کند.
بر اساس گزارش‌ها تاهنوز چندین کودک و پیرمرد در نتیجۀ محاصره طالبان در فاریاب به دلیل گرسنه‌گی و نبود خدمات صحی جان باخته‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.