۸۵ درصدِ اشتراک‏کننده‎گان در یک نظر سنجی تازه: به نامزد کرزی رأی نمی‌دهیم

گزارشگر:9 جدی 1392 ۸ جدی ۱۳۹۲

یک نظرسنجی جدید پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۴ در افغانستان نشان می‌دهد که اکثر مردم گفته‌اند به نامزدی رای می‌دهند که سابقه فساد اداری نداشته باشد و حقوق بشر را نقض نکرده باشد.
موسسه (Glevum Associates) و (AIRC) یک نظرسنجی مشترک را در مورد انتخابات سال آینده افغانستان انجام داده اند. در این نظرسنجی از ۲۵۰۰ تن در ۳۴ ولایت افغانستان در مورد انتخابات پرسیده شده است.mandegar-2
الیسا بوید، مدیر عمومی موسسه گلیوم اسوشیتس روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که امنیت شرط اصلی شهروندان افغانستان برای اشتراک در انتخابات است: «امنیت مهمترین مساله برای رای دهندگان است. ما در رابطه به مسایل دیگر مربوط به امنیت نیز پرسیدیم. ۶۱ درصد پرسش شونده‌گان گفته اند به کسی رای می‌دهند که با طالبان مصالحه کند».
در این نظرپرسی گفته شده است که ۸۴ درصد پرسش شونده‌گان گفته اند مساله قومی برای آن‌ها مهم نیست و به نامزدی رای می‌دهند که از قوم آن‌ها نباشد.
بر اساس این نظرسنجی، ۵۹ درصد اشتراک‌کننده‌گان گفته اند در صورتی که یکی از نامزدان زن می‌بود، به او رای می‌دادند. این در حالی است که هیچ زنی در لیست نامزدان ریاست وجود ندارد.
این نظرسنجی همچنان نشان می‌دهد که ۵۸ درصد پرسش شونده‎گان به نامزدانی رای خواهند داد که از سوی خانواده آنها تایید شود. همچنین ۸۵ درصد گفته اند برای آن‌ها مهم نیست که رییس‌جمهور کرزی از کدام نامزد حمایت می‌کند.
در این نظرسنجی سوالاتی مربوط به حضور نیروهای خارجی پس از سال ۲۰۱۴ نیز گنجانده شده است. چنانچه ۷۱ درصد اشتراک کننده‌گان در این مورد گفته اند به نامزدی رای خواهند داد که می‌خواهد در آینده با ایالات متحده امریکا روابط داشته باشد.
علاوه بر این، در رابطه به شفافیت انتخابات نیز در این نظرسنجی از مردم پرسیده شده است. خانم بوید گفت: «شفافیت در هر انتخاباتی از اهمیت زیادی برخورد است. ۷۷ درصد گفته اند که انتخابات سال ۲۰۱۴ شفاف خواهد بود».
براساس این نظرسنجی، یک سوم پرسش شونده‎گان گفته اند که هیچ چیزی در مورد پروسه انتخابات نمی‌دانند. این نظرسنجی توصیه کرده که باید آگاهی عامه در مورد انتخابات و پروسه‌های مختلف آن در بین مردم افزایش یابد.
نظرپرسی اخیر همچنان نشان می‌دهد که بیشتر مردم افغانستان معلومات خود را از طریق رادیو به دست می‌آورند؛ زیرا رسانه های چاپی و تصویری در روستاهای دور افغانستان قابل دسترس نیست. این نظرسنجی نشان می‌دهد که نیمی از اشتراک کننده‌گان از بروز خشونت و درگیری پیش از انتخابات و در هنگام برگزاری انتخابات نگران هستند. آن ها گفته اند در صورتی که به پای صندوق های رای حاضر خواهند شد که در مورد امنیت شان اطمینان داشته باشند.
همچنین ۴۰ درصد دیگر با حضور نیروهای بین المللی پس از سال ۲۰۱۴ راضی بوده و گفته اند که نامزدی که پیروز می‌شود، بهتر است شماری از نیروهای خارجی را در این کشور نگهدارد. بیش از ۴۹ درصد اشتراک کننده‌گان این نظرسنجی از رییس جمهور آینده خواسته اند که امنیت را تامین کند و به جنگ خشونت پایان دهد. ۱۷ درصد دیگر گفته اند که اقتصاد مهمترین موضوع است و باید رییس جمهور آینده برای بهبود اقتصادی در افغانستان تلاش نماید.
همچنین ۶ درصد مردم گفته اند که رییس‌جمهور آینده باید به تعلیم و تربیه توجه کند و تلاش نماید تا بی سوادی در افغانستان کاهش یابد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.