روسیه در پیوند به گزارش کودتا علیه دولت افغانستان: شگفت‌زده شده‌ایم

گزارشگر:11 جدی 1392 - ۱۰ جدی ۱۳۹۲

mandegar-2وزارت خارجه روسیه گزارش خبرگزاری پژواک درباره طرح شماری از افغان‌های مقیم روسیه برای کودتا در کشورشان را تکذیب کرده است.
خبرگزاری پژواک دو روز پیش از قول «یک منبع مورد اعتماد» نوشت که این افغان‌ها در دیدار با یک عضو دوما – مجلس سفلای پارلمان فدرال روسیه – طرح «تغییر نظام در افغانستان» با استفاده از نفوذ سیاسی و نظامی را مطرح کردند.
به نوشته پژواک، طراحان کودتا خواستار حمایت روسیه شدند، اما پارلمان روسیه این درخواست را با سفارت افغانستان در مسکو در میان گذاشت و سفارت هم موضوع را به وزارت خارجه در کابل مخابره کرد.
دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه روسیه در اطلاعیه‌یی این خبر را «دورغ‌پردازی مغرضانه»خوانده و آن را تلاشی برای آسیب رساندن به روابط دوستانه افغانستان و روسیه دانسته است.
پژواک منبع خبر خود را فاش نکرده و وزارت خارجه روسیه در اطلاعیه خود نوشته است که از پخش چنین خبری «شگفت‌زده» شده است.
دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه روسیه تاکید کرده که این خبرگزاری اطلاعات خود را از منابع «بی‌نام و بی‌امضا» به دست آورده و می‌بایست آن را پیش از پخش بررسی می‌کرد.
خبرگزاری پژواک در گزارش خود نوشته است که عزیزالله کرزی، سفیر افغانستان در روسیه در مورد این خبر اظهار بی‌اطلاعی کرده و جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان هم گفته است که تا حال هیچ مرجع رسمی دیدار افغان‌های مورد اشاره پژواک با عضو دومای روسیه را تایید نکرده است.
یک هفته پیش سرگئی ناریشکین، رییس دومای روسیه با هدف تقویت روابط کشورش با افغانستان در کلیک سفری به کابل با حامد کرزی رئیس جمهوری، عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان، و فضل هادی مسلمیار، رئیس سنای افغانستان دیدار کرد.
از زمان فروپاشی رژیم طالبان در افغانستان، این نخستین سفر یک مقام بلندپایه دولت فدراسیون روسیه به این کشور بود.
در نظام حکومتی روسیه، از نظر قدرت سیاسی، رئیس دوما نفر سوم پس از رئیس جمهوری و نخست وزیر محسوب می‌شود.
نفوذ تندروهای اسلامگرا و قاچاق مواد مخدر از افغانستان به آسیای میانه و روسیه، از نگرانی‌های اصلی دولت روسیه در روابط با افغانستان است.
روسیه از روند جاری در افغانستان حمایت می‌کند و معتقد است که حضور نیروهای بین‎المللی در این کشور یک ضرورت است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.