انتقاد شدید جان بولتن از تبادل سرباز امریکایی با زندانیان طالبان

گزارشگر:14 جوزا 1393 - ۱۳ جوزا ۱۳۹۳

mnandegar-3جان بولتن، سفیر اسبق امریکا در سازمان ملل متحد در گفت‌وگویی با تلویزیون فاکس نیوز امریکا، توافق صورت گرفته برای آزادی سرباز امریکایی در بند طالبان افغانستان را بد توصیف کرد و گفت: اقدام اوباما برای تبادل تروریست‌ها با یک سرباز امریکایی و یکسان انگاشتن آن‌ها تحقیر آمیز بود.
بولتن گفت، اوباما با آزادی این افراد شهروندان و سربازان امریکایی را به خطر انداخته است. چراکه دیگر تضمینی نیست که طالبان به دنبال اسیر گرفتن سرباز دیگر امریکایی نروند.
از سوی دیگر دو قانونگذار جمهوری خواه امریکایی با انتشار بیانیه‌یی، آزاد کردن پنج زندانی طالبان از گوانتانامو را در برابر بازگرداندن بوئی برگدال که تقریبا پنج سال در اسارت گروه طالبان افغانستان بود ،قانون شکنی دانسته و گفتند، اوباما قانونا موظف بود کنگره را پیشاپیش در جریان آزاد کردن اسیران طالبان قرار دهد.
کاخ سفید این اتهامات را رد کرده و می‌گوید که با توجه به شرایط و فرصت استثنایی پیش آمده مجالی برای تعلل برای آزاد کردن سرباز امریکایی نبود.
بوئی برگدال ۲۸ ساله که تقریبا پنج سال در اسارت گروه طالبان افغانستان بود با وساطت قطر با پنج زندانی طالبان که از زندان گوانتانامو آزاد شدند مبادله شده است.
بوئی برگدال در سال ۲۰۰۹ در ولایت پکتیکا به دست نیروهای طالبان اسیر شد.
بنا به گزارش ها، پنج زندانی طالبان به دولت قطر تحویل داده شده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.