جان کری به پاکستان: تـروریستان را بـه یـک چشـم ببینـید

گزارشگر:چهار شنبه 24 جدی 1393 - ۲۳ جدی ۱۳۹۳

وزیر خارجه امریکا از پاکستان خواسته است علیه گروه‌هایی که منافع افغانستان، هندوستان و ایالات متحده امریکا را تهدید می‌کنند مبارزه کند.او همدردی خود را با خانواده‌های قربانیان حمله بر یک مکتب در پشاور ابراز داشت.
وزیر خارجه ایالات متحده امریکا روز دو شنبه (۲۲ جدی/ ۱۲ جنوری) بعد از دیدار از دهلی جدید به اسلام آباد سفر کرد و با مقام‌های این کشور دیدار نمود. mnandegar-3او در این سفرش گفت که گروه‌های افراطی باید به صورت یکسان هدف قرار بگیرند.
جان کری گفت: «گروه‌هایی چون طالبان افغانی و پاکستانی، شبکه حقانی، لشکر طیبه و دیگر گروه‌ها تهدیدی را متوجه پاکستان، همسایه‌گان‌اش و ایالات متحده امریکا می‌کنند، و همه ما مسئولیت داریم که تضمین کنیم این گروه‌ها جای پا باز نمی‌کنند بلکه عقب زده می‌شوند».
جان کری افزود که هنوز زود است تا این کار به پایان برسد: «اشتباه نکنید، این کار دشواری است و هنوز به انجام نرسیده است». او این سخنان را بعد از دیدار با نواز شریف نخست وزیر و راحل شریف لوی درستیز این کشور بیان کرد.
یک مقام امریکایی گفت: «هیئت پاکستانی امروز چندین بار به ما گفت که میان «طالبان خوب» و «طالبان بد» فرق قایل نمی‌شوند». به گفته این مقام، پاکستانی‌ها گفته اند که نه تنها گروه‌هایی را که برای پاکستان تهدید هستند، بلکه همه گروه‌های افراطی را مورد پیگرد قرار می‌دهند.
ستایش از عملیات در مناطق قبایلی
در عین زمان، جان کری در دیدار با سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان، از عملیات ارتش این کشور علیه شورشیان در شمال غرب کشور ستایش کرد و گفت که این عملیات نتایج چشم‌گیری در پی داشته است.
پاکستان در ماه جون سال گذشته عملیات گسترده‌یی را علیه شورشیان در وزیرستان شمالی راه اندازی کرد. ایالات متحده امریکا برای مدت‌های طولانی به راه اندازی این عملیات تاکید می‌کرد، زیرا این منطقه به پایگاه شورشیانی تبدیل شده بود که در افغانستان نیروهای بین المللی را هدف قرار می‌دهند.
جان‌کری گفت که عملیات جاری در شمال غرب پاکستان «فعالیت‌های شورشیان را در مناطق قبایلی مختل کرده و منتج به ضبط مقدار مهم اسلحه شده است. این عملیات هنوز به پایان نرسیده است، اما نتایج آن تا حالا چشم‌گیر است».
کری همچنان اعلام کرد که ۲۵۰ میلیون دالر کمک اضطراری برای مناطق قبایلی به شمول وزیرستان شمالی اختصاص داده شده است. از شروع جنگ در این مناطق صدها هزار تن خانه‌های شان را ترک کرده‌اند.
وزیر خارجه ایالات متحده امریکا از بازگشایی مکتبی در پشاور که هدف حمله طالبان قرار گرفته بود ستایش کرد. در شانزدهم دسمبر جنگ‌جویان طالب بر مکتبی حمله کرده و حدود ۱۵۰ دانش آموز و معلم آن را قتل عام کردند.
در همین حال، سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی نواز شریف گفت:«ایالات متحده و پاکستان در یک افغانستان متحد، باثبات و مرفه منافع مشترک دارند». او با ابراز این که پاکستان در پروسه صلح افغانستان کمک می‌کند، تاکید کرد که «حیاتی است تا اطمینان حاصل شود که از خاک افغانستان برای تضعیف جنگ علیه تروریسم استفاده نمی‌شود».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.