وزیر خارجۀ افغانستان: تعهدات تازۀ ناتو برای افغانستان دست‌آورد است

- ۲۶ ثور ۱۳۹۴

یک شنبه ۲۷ ثور ۱۳۹۴

 

مقامات حکومت افغانستان می‌‌گویند پس از توافق وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو برای حضور در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۶، این کشور امیدوار است که تمویل مالی نیروهای دولتی نیز پس از این سال ادامه یابد.
وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو روز ۲۳ ثور توافق کردند که ماموریت ناتو در افغانستان پس از سال ۲۰۱۶ نیز ادامه یابد. ناتو در حال حاضر مصروف mnandegar-3پیشبرد ماموریت «حمایت قاطع» از افغانستان است. این ماموریت شامل آموزش و مشوره ‌دهی به نیروهای افغان است اما مقام‌های افغانستان می‌گوید بر اساس توافقی که در آنتالیای ترکیه به دست آمده، قرار است ناتو همکاری‌های بیشتری با نیروهای افغان داشته باشد.
نیروهای ناتو که در سیزده سال گذشته دوشادوش نیروهای افغانستان در برابر طالبان می‌جنگیدند، حالا در جبهات جنگ حضور ندارند اما این نیروها پولیس و اردوی افغانستان را آموزش و مشوره می‌دهند.
صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان روز شنبه، ۲۶ ثور ۱۳۹۴، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «این یک دستاورد بسیار خوب برای افغانستان بود. تا چند ماه قبل مشارکت پایدار مطرح نبود اما در چند ماه اخیر با توجه به وضعیت خاص افغانستان و منطقه و تهدیدهای نوظهور و جدید، تلاش‌های ما نتیجه داد و در این نشست برای اولین ‌بار ناتو به ادامه همکاری‌هایش پس از سال ۲۰۱۶ به چهارچوب «ماموریت پایدار ارتقا یافته» تاکید کرد».
آموزش‌های پیشرفته نظامی
وزیر خارجه افغانستان گفت ناتو با بسیاری کشورها همکاری دارد ولی نحوۀ همکاری ناتو با افغانستان فرق می‌کند زیرا ناتو در چارچوب این همکاری‌ها آموزش‌های بیشتری به نیروهای افغان می‌دهد و در عرصه مشوره‌دهی نیز نقش برجسته‌تری دارد.
یکی از خواست‌های افغانستان از کشورهای عضو ناتو در نشست آنتالیا، ارایه آموزش‌های پیشرفته نظامی به اردو و پولیس افغانستان بوده است. وزیر خارجه گفت که این پیشنهاد در اصول (پرنسیب) قبول شده و جزییات آن در کنفرانس آینده ناتو در سال ۲۰۱۵ اعلام می‌شود.
آقای ربانی گفت: «ناتو در ماموریت قاطع، متعهد به مشوره‌دهی، همکاری و آموزش‌های عادی تعهد داشت اما در مشارکت پایدار ارتقا یافته، تعهدات ناتو در کنار مشوره‌دهی، آموزش‌های پیشرفته و رهنمایی برای نیروهای امنیتی و دفاعی را نیز شامل می‌شود».
سال دشوار افغانستان
حمایت ناتو در حالی از افغانستان ادامه می‌یابد که این کشور سال دشواری را سپری می‌کند. در کنار خطر طالبان، اکنون نیروهای وابسته به «داعش» نیز، خطرهایی را برای افغانستان به وجود آورده‌اند. در حال حاضر نیروهای امنیتی در ولایات کندز، بغلان، فاریاب، غزنی، غور، بدخشان و زابل مصروف جنگ با طالبان هستند.
وزارت داخله افغانستان روز شنبه گفت که در یک هفته گذشته ۳۷۲ تن از جنگجویان طالبان کشته شده و ۱۶۰ تن از آن‌ها زخمی شده‌اند.
طالبان در روزهای اخیر حملات سنگینی را بر ولسوالی‌های «پسابند» و «چهارسده» ولایت غور انجام دادند تا آنها را به کنترول خود درآورند؛ ولی وزارت داخله می‌گوید در نتیجه نبرد سنگین، طالبان از مراکز این دو ولسوالی عقب‌نشینی کرده‌اند.
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان روز شنبه در یک کنفرانس خبری گفت که طالبان هیچ ولسوالی را سقوط داده نمی‌توانند: «هیچ ولسوالی در افغانستان به دست مخالفین سقوط نخواهد کرد. اگر مشکل ایجاد می‌شود در ولسوالی‌ها، ما توانایی پاسخ‌دهی و دفع حملات مخالفین را داریم».
مقام‌های حکومتی گفته‌اند که همکاری‌ها ناتو در چوکات حمایت قاطع، افغانستان را در جنگ علیه تروریسم کمک می‌کند و روزانه ۱۲ میلیون دالر خرج جنگ در افغانستان می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.