تاشکند مرکزی برای دانشجویان افغانستان می‌سازد

گزارشگر:شنبه 11 عقرب 1396 - ۱۰ قوس ۱۳۹۶

mandegar-3در حاشیۀ نشست سران حکومت‌‌های شانگهای در سوچی روسیه، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی افغانستان با عبدالله عارف‌اوف، نخست‌وزیر ازبکستان، دیدار و ملاقات کرد.
در این دیدار، نخست‌وزیر ازبکستان گفت که کشورش آماده است تا در زمینۀ حمل و نقل، صدور برق، راه‌اندازی خط آهن، مخابرات و بهره‌برداری از خدمات انترنتی، خدمات طبی و آموزش دانشجویان و روابط فرهنگی و بشری با افغانستان همکاری کند.
آقای اریپوف همچنان ابراز داشت که آن‌ها مصمم هستند که روابط بازرگانی و تجاری خویش را با افغانستان افزایش ببخشند و همچنان حجم صدور گندم به افغانستان را به ۵۰۰ تن افزایش دهند.
او با بیان این‌که آماده هستیم در شهر ترمز مرکزی برای آموزش شهروندان افغانستان، مراکز تحصیلی را در بخش‌‌های خط آهن و زبان ازبیکی تأسیس کنیم، گفت که اطمینان می‌دهیم که روابط نیک میان دو کشور توسعه و بهبود یابد.
در این دیدار داکتر عبدالله عبدالله، گفت که در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت‌های خوب در روابط کابل- تاشکند هستیم.
او همکاری افغانستان و ازبکستان را در عرصۀ امنیت مهم خوانده، ابراز کرد که مردمان افغانستان و ازبکستان دشمنان مشترک دارند و باید همکاری‌های امنیتی میان دو کشور افزایش یابد.
همچنان رییس اجرایی حکومت وحدت ملی خواهان عضویت همیشه‌گی در سازمان همکاری‌های شانگ‌های شده و خواهن همکاری و حمایت ازبکستان را در این زمینه شد.
قابل یادآوری‌ست که هفتۀ گذشته پروازهای مستقیم میان کابل و تاشکند پس از ۲۰ سال آغاز گردید و این یک اتفاق بسیار مهم در روابط دو کشور می‌باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.