انـدرابـی: طالبـان برای امتیـاز‌گیـری در مـذاکرات به کشتـار غیـرنظامیـان روی آورده‌انـد

- ۱۱ سرطان ۱۳۹۸

مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله کشور می‌گوید که در پی شکست گروه طالبان در میدان جنگ، این گروه با کشتار غیرنظامیان تلاش دارد در روند صلح موقف بهتر کسب کند.
آقای اندرابی که دیروز در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در کابل صحبت می‌کرد گفت که گروه طالبان در میدان جنگ شکست خورده‌اند.
mandegarآقای اندرابی گفت که با جدی شدن گفت‌وگوهای صلح، گروه طالبان با تشدید جنگ در تلاش بود برخی ولسوالی‌های کشور را از کنترل دولت خارج کرده و در روند صلح موقف بلندتر کسب کند اما این تلاش‌ها شکست خورده و گروه طالبان در میدان جنگ سرکوب شد.
او افزود که تلفات گسترده به شورشیان طالبان در میدان جنگ وارد شده، سطوح رهبری و میانه این گروه در میدان جنگ در جریان ماه‌های اخیر به شدت آسیب دیده و ماشین جنگی آن از کار افتاده است، بنابر ادعای آقای اندرابی، گروه طالبان هم اکنون در سربازگیری به شدت دچار مشکل شده است.
سرپرست وزارت داخله تصریح کرد که گروه طالبان پس از شکست و ناامیدی در میدان جنگ، کشتار غیر نظامیان به‌ویژه کودکان را پیشه کرده از این طریق در تلاش است در روند صلح موقف بهتر کسب کند.
او، حمله دو روز پیش طالبان بر یک محل غیر نظامی در کابل که به زخمی شدن ۵۰ کودک دانش‌آموز شد را از جمله این تلاش‌ها یاد کرد؛ در حمله روز دوشنبه گروه طالبان به شهرک گلبهار در مربوطات حوزه شانزدهم امنیتی شهر کابل، دستکم ۶ نفر شهید و ۱۱۶ تن دیگر زخمی شدند.
آقای اندرابی تأکید کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور برای شکست دادن پلان عملیاتی طالبان در کشتار غیر نظامیان نیز پلان‌های موثر روی دست گرفته و از بروز حملات علیه غیر نظامیان جلوگیری خواهد کرد.
به گفتۀ او، فشارها بر گروه طالبان تا زمانی دوام خواهد یافت که جز تن دادن به صلح، قانون اساسی و ارزش‌های اساسی مردم افغانستان راهی به این گروه باقی نماند.
همزمان با تشدید درگیری بین نیروهای امنیتی و طالبان مسلح در ولایت‌های مختلف کشور، هفتمین دور گفت‌وگوهای صلح نماینده خاص امریکا و طالبان نیز در قطر وارد چهارمین روز شده است؛ امید می‌رود در این دور گفت‌وگوها توافقاتی بین دو طرف صورت گیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.