نهادهای مدافع خبرنگاران: محدودیت و خشونت علیه خبرنگاران افزایش یافته است

براساس گزارش کمیتۀ بین‌المللی محافظت از خبرنگاران، افغانستان در کنار کشورهایی مانند عراق و پاکستان، یکی از کشورهای خطرناک برای خبرنگاران است. مشکل اصلی در افغانستان، عدم پیگیری دوسیۀ خشونت علیه خبرنگاران است.
فرصت کنونی رسانه‌یی در افغانستان در تاریخ این کشور بی‌سابقه است. براساس آمار موسسه غیردولتی نی، در حال حاضر حدود ۶۰ شبکۀ تلویزیونی، ۱۶۰ فرستندۀ رادیویی اف ام و بیش از ۶۰۰ نشریۀ چاپی در کشور فعالیت می‌کنند. حکومت افغانستان کثرث رسانه‌یی و آزادی بیان را از دست‌آوردهای خود می‌شمارد.
سوم ماه می، مصادف است با روز بین‌المللی آزادی مطبوعات. خبرنگاران، فعالان رسانه‌یی و اتحادیه‌های صنفی خبرنگاری در افغانستان در کنار استقبال از دست‌آوردها، از افزایش محدودیت‌ها علیه خبرنگاران و رسانه‌ها سخن می‌گویند.
فهیم دشتی از مسوولان اتحادیه ژورنالیستان افغانستان به دویچه وله گفت: «بدبختانه با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری از یک سو و بیرون شدن نیروهای خارجی از دیگر سو، یک مقدار فضا محدود شده است. فشارها علیه رسانه‌ها بیشتر شده، تهدیدها و خشونت‌ها نیز بیشتر شده است.»
در تازه ترین مورد از فشارها بر مطبوعات افغانستان، رییس جمهور کرزی در موافقت با شورای علما گفته است: «وزارت اطلاعات و فرهنگ باید جلو انتشار برنامه‌های مبتذل، قبیح، غیراسلامی و ضداخلاق اجتماعی را بگیرد.» اما حکومت مشخص نکرده که کدام برنامه‌ها مبتذل و غیراسلامی می‌باشند.
اتحادیه‌های خبرنگاری می‌گویند رسانه‌ها و خبرنگاران افغانستان با تشکیل فدراسیون واحد از تمام نهادهای خبرنگاری، تلاش دارند تا از ارزش‌های آزادی بیان دفاع کنند. وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در واکنش به این انتقادها می‌‍گوید بیشترین تلاش را برای مصونیت کاری خبرنگاران و حمایت از رسانه‌های افغانستان به خرج می‌دهد.
مبارز راشدی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات گفت حکومت مسوولیت دارد تا از ارزش‌های آزادی بیان دفاع کند.

آمار خشونت
براساس آمار موسسه نی، در سال ۱۳۹۱ بیش از ۷۰ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده است. در این سال دو خبرنگار کشته شده و ۷ تن دیگر زخمی شده اند. این موسسه ۲۶ مورد لت و کوب، ۴ مورد بازداشت و ۲۸ مورد توهین را در این سال ثبت کرده است.
براساس این آمار، بیشترین رقم خشونت‌ها از سوی نیروهای امنیتی افغان به خصوص پولیس در برابر خبرنگاران اعمال شده است. پس از فشارهای نهادهای رسانه‌یی حالا وزارت داخله تصمیم گرفته تا کمیسیون ویژه‌یی برای بررسی خشونت‌ها علیه خبرنگاران را تشکیل دهد.
صدیق الله توحیدی، رییس دیده بان رسانه‌ها در موسسه نی در این مورد گفت: «کمیسیون ویژه‌یی تحت اثر دفتر سخنگوی وزیر امور داخله به وجود آمده و این کمیسیون تخطی‌های پولیس را مورد بررسی قرار خواهد داد. ما امیدواریم که حداقل به عده‌یی از خاطیان جزا داده شود تا در آینده ما شاهد چنین حوادث نباشیم.»
بر بنیاد گزارش دویچه وله دیگر نگرانی رسانه‌های افغانستان کمبود امکانات مالی است. شمار رسانه‌هایی که بتوانند از طریق پیام‌های بازرگانی خود را تمویل کنند بسیار محدود است. بسیاری رسانه‌ها در افغانستان از پول‌های کمکی خارجی تمویل می‌شدند، و با کاهش این کمک‌ها این رسانه‌ها نخواهند توانست به نشرات خود ادامه بدهند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.