وزارت دفاع: هزاران طالب به قصد پیروزی وارد افغانستان شده‌اند

- ۳۰ ثور ۱۳۹۲

وزارت دفاع گفته است طالبان مدارس خود در پاکستان را مسدود کرده و جنگجویان «بسیار زیادی» را برای جنگ به افغانستان فرستاده اند. هزاران جنگجوی طالب در مدارس دینی پاکستان آموزش می‌بینند.
حکومت افغانستان گفته است که طالبان همزمان با ارسال جنگجویان تازه نفس، به جنگ روانی نیز اقدام کرده اند. به گفته مقام‌های وزارت دفاع، طالبان تبلیغ کرده اند که «ناتو در افغانستان شکست خورده، کارها ختم است و پس از ۲۰۱۴ ما پیروز می‌شویم».
ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع روز دوشنبه در یک کنفرانس مشترک خبری با سخنگوی آیساف در کابل گفت: «اطلاعات ما نشان می‌دهد که تمام مدارسی را که می‌توانسته از لحاظ نیرو برای شان (طالبان) کمک کند، تعطیل کرده اند و از نیروهای شان برای حملات انفجاری و انتحاری استفاده می‌کنند».
سال جاری برای افغانستان سرنوشت ساز است. قرار است در تابستان امسال نیروهای امنیتی افغان مسوولیت تامین امنیت تمام نقاط این کشور را به عهده گیرند و نیروهای خارجی به خروج شان آغاز کرده اند.
براساس اظهارات مقام‌های امنیتی افغان، تاکنون ده‌ها هزار نیروی خارجی افغانستان را ترک کرده اند، ولی هیچ‌گونه خلای امنیتی به وجود نیامده است.
سخنگوی وزارت دفاع گفت طالبان به امید سال ۲۰۱۴ از مدارس شان وارد افغانستان شده اند: «به فکر خود شان، که تاپایان ۲۰۱۴ نیروهای خارجی از افغانستان خواهند رفت و آن‌ها (طالبان) خواهند توانست تا تغییراتی را به افغانستان بیاورند».

آماده‌گی افغانستان
اما مقام‌های وزارت دفاع به مردم اطمینان دادند که طالبان نمی‌توانند هیچ تغییری در وضعیت امنیتی افغانستان آورد کنند. آقای عظیمی گفت کنر و وردوج دو مرکز مهم تجمع طالبان بودند، ولی در برابرعملیات نیروهای افغان نتوانستند مقاومت کنند: «من می‌خواهم برای مردم افغانستان و دشمنان مردم افغانستان به صراحت بگویم که به هیچ وجه تهدیدشان باعث تغییر در افغانستان نخواهد شد».
سخنگوی وزارت دفاع گفت که طالبان توانایی رویایی با نیروهای افغان را ندارند، طالبان تنها در ولایات شرقی افغانستان می‌توانند بعضاً حملات تهاجمی انجام دهند، ولی این حملات نیز با شکست مواجه می‌شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.