انفجار در قندهار چهار کشته و ۲۲ زخمی به جا گذاشت

- ۱۴ اسد ۱۳۹۲

در آستانۀ فرا رسیدن عید فطر خشونت‌ها در اکشور افزایش یافته است. در تازه ترین انفجار در ولایت قندهار چهار فرد ملکی کشته و بیش از ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.
جاوید فیصل، سخنگوی والی قندهار گفت که مواد انفجاری جاسازی شده در یک کراچی، حوالی ساعت ۹ روز دو شنبه در یک بازار مزدهم شهر قندهار منفجر گردید. به گفته او در این انفجار چهار فرد ملکی کشته و ۲۲ تن دیگر زخمی گردیدند.
فیصل گفت: «هنوز واضح نیست که این مواد انفجاری چگونه انفجار داده شده است، اما یک دستگاه کنترل از راه دور (ریموت کنترول) از جیب یک فرد کشته شده پیدا شده است».
تا حالا هیچ گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است، اما حملات شورشیان در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. در آستانه عید فطر بازارها در افغانستان ازدحام بیشتری دارند و وقوع انفجارها تلفات ملکی بیشتری به جا می‌گذارند.
حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان این «حمله تروریستی» را تقبیح کرده و گفته است که کشتن مردم بی‌گناه در ماه مبارک رمضان مخالف همه اصول انسانی و اسلامی است. او افزوده است که ریختن خون بی‌‌گناهان «دشمنی با اسلام» و عاملان این حمله «دشمنان اسلام» می‌باشند.
روز شنبه این هفته نیز در اثر یک حمله انتحاری در پیش روی قونسلگری هندوستان در جلال آباد، نه فرد ملکی که هشت تن شان کودک بودند، کشته شدند. در این حمله ۲۲ تن دیگر زخمی گردیدند. روز یک شنبه نیز یک سارنوال و ۱۶ تن دیگر در ولایت ننگرهار در اثر انفجار بمب کنار جاده ای زخمی شدند.
همزمان به واگذاری مسوولیت‌های امنیتی سراسر افغانستان به نیروهای امنیتی این کشور، خشونت ها و تلفات ملکی ناشی از آن نیز افزایش یافته است. به گزارش ملل متحد، در شش ماه نخست سال روان میلادی تلفات ملکی ۲۳ درصد افزایش یافته است.
در گزارش ملل متحد آمده است که در شش ماه اول سال ۲۰۱۳، مجموعا ۱۳۰۰ فرد ملکی کشته شده و ۲۵۳۳ تن دیگر زخمی شده اند. در خشونت ها در افغانستان بیش از همه زنان و کودکان قربانی می دهند. تلفات کودکان در شش ماه نخست سال روان در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، ۳۰ درصد افزایش یافته است.
ملل متحد گفته است که شورشیان مسوول دو سوم تلفات ملکی در افغانستان می باشند. بمب های کنار جاده ای که تاکتیک اصلی شورشیان علیه نیروهای خارجی و دولت افغانستان می باشد، عامل بیشتری تلفات مردم ملکی عنوان شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.