سپنتا در نشست گفت‌وگوهای امنیتی هرات: فرصت‌های بسیاری را از دست می‎دهیم

- ۱۳ میزان ۱۳۹۲

دومین کنفرانس بین‌المللی گفت‌وگوهای امنیتی هرات برای بررسی زمینه‌های اعتمادسازی و همکاری‎های امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در منطقه، در شهر هرات روز گذشته آغاز به کار کرد.
نماینده‌گان دیپلماتیک و نهادهای تحقیقاتی نزدیک به سی کشور منطقه و جهان در این کنفرانس شرکت کرده‌اند. از جمله مقام‌های دیپلماتیک و امنیتی کشورهای آلمان، قزاقستان، روسیه، چین، ترکیه و اتحادیه اروپا در این نشست حضور دارند.
داوود مرادیان، رییس موسسه مطالعات استراتژیک افغانستان، که میزبان این نشست است، در یک نشست خبری گفت که اعتمادسازی در منطقه هدف اصلی این کنفرانس است.
آقای مرادیان گفت: «هدف مشخص کنفرانس بین‌المللی گفت‌وگوهای امنیتی این است که ما می‌خواهیم از هرات یک روند منطقه‌یی دوامدار را شروع کنیم. هدف اصلی این روند منطقه‌یی دوامدار این است که به صورت منظم ما اعتمادسازی را بین افغانستان و کشورهای منطقه تشویق و تقویت کنیم و در جریان تقویت متقابل، ما راه حل‌های مشترک برای مشکلات مشترک خود پیدا کنیم.»
آیا این کنفرانس‌ها گرهی از پیچیدگی‌های سیاسی و امنیتی در منطقه را باز خواهد کرد؟ آقای مرادیان گفت: «روند اعتمادسازی زمانبر است. اینها (شرکت کنندگان خارجی کنفرانس) باید بیایند و گپ‌های افغان‌ها را بشنوند و ما گپ‌های آنها را بشنویم و ببینیم که نقاط مورد اختلاف ما کجا است و آیا نقاط مشترکی وجود دارد یا خیر؟ پس باید صبر و حوصله داشته باشیم.»
رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری افغانستان هم در این کنفرانس با انتقاد از سیاست‌های کشورهای منطقه بر استفاده از ظرفیت‌هایی که در این کشورها نهفته است، تاکید کرد.
مشاور حامد کرزی گفت: «ما در این منطقه از جهان فرصت‌های بسیاری را از دست می‌دهیم، در حالی که صاحب جمعیت جوان، منابع سرشار طبیعی و امکانات وسیع رشد اقتصادی می‌باشیم، اما کمترین تبادلات اقتصادی در میان کشورهای ما صورت می‌گیرد.»
او افزود: «راه‌های زمینی ما آن‌گونه که باید با هم وصل نیستند، امکانات بندری ما به گونه محدود مورد استفاده همسایه‌ها قرار می‌گیرند و یا اینکه ما از آنها به منظور محاصره و محدودسازی مبادلات و تجارت و یا هم اعمال فشار بر همسایه‌های خود استفاده می‌کنیم.»
در این کنفرانس قرار است در باره سطح همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی و امنیتی و چالش‌های پیش رو بحث و گفت‌وگوهای انجام شود.
این نشست در قلعه تاریخی اختیارالدین شهر هرات برگزار شد و امروز به کار خود پایان می‌دهد.
این دومین کنفرانس امنیتی هرات است. سال گذشته در حاشیه نخستین کنفرانس گفت‌وگوهای امنیتی هرات، نشست سه‌جانبه کشورهای هند افغانستان و پاکستان برگزار شده بود. در کنفرانس روز گذشته نماینده‌گان پاکستان شرکت نکردند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.