تحلیلگران منطقه در کابل: افغـانستان بی‌طـرف باشد

گزارشگر:27 عقرب 1392 - ۲۶ عقرب ۱۳۹۲

گروهی از پژوهشگران و کارشناسان از پاکستان، کشورهای آسیای مرکزی و هند گزارش مشترکی را زیر نام «افغانستان پس از سال ۲۰۱۴» منتشر کردند. این آگاهان طرحی را برای یک افغانستان با ثبات تا سال ۲۰۲۴ ارایه نموده اند.
حدود ۴۰ تن از متخصصان و کارشناسان سرشناس منطقه از افغانستان، پاکستان، ایران، چین، جمهوری‌های آسیای میانه و روسیه پس از یک و نیم سال بحث و گفت‌وگو اعلامیه‌یی را در مورد تبدیل شدن افغانستان به یک کشور با ثبات تا سال ۲۰۲۴ به نشر رساندند.mandegar
بحث ها و گفتگوهای گروه های پالیسی این کشورها توسط «بنیاد فریدریش ایبرت» آلمان مدیریت شده است.
محمود صیقل، یکی از اعضای گروه کارشناسان افغانستان روز یکشنبه (۲۶ عقرب ۱۳۹۲) در کنفرانسی در کابل گفت: «هدف ما این است که چطور افغانستان موازی با امضاشدن موافقتنامه امنیتی با امریکا، و موازی با دهه تحول تا سال ۲۰۲۴، به یک کشور بی طرف پایدار تبدیل شود».
به باور این کارشناسان، افغانستان در منطقه‌یی قرار دارد که امنیت سه منطقه یعنی آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و منطقه خلیج فارس به ثبات در افغانستان بستگی دارد. این گروه گفته است هرگاه افغانستان به یکی از این سه منطقه نزدیک شود، مناطق دیگر از خود عکس العمل نشان می‌دهند و افغانستان را به بحران می‌کشانند.
هارون امین، سفیر پیشین افغانستان در جاپان و عضو گروه پالیسی افغانستان در این کنفرانس گفت با خروج نیروهای ناتو از افغانستان، این کشور نباید دچار خلای امنیتی شود. امین در مورد طرح گروه متخصصان گفت: «طرح ما ده ساله است. در اختتام این ده سال، قابلیت‌های افغانستان بلند می‌رود. افغانستان تمام پیمان‌های استراتژیک خود را طوری بسازد که افغانستان بی طرف باشد. منطقه قبول کند که نمی خواهد در افغانستان مداخله کند و دنیا به شمول ملل متحد این طرح را تطبیق کند».
عبدالله حکیم، عضو گروه پالیسی تاجیکستان در این کنفرانس گفت که افغانستان و تاجیکستان موافقتنامه همکاری‌های امنیتی و اقتصادی امضا کرده اند که براساس آن دو کشور شریک تجارتی و اقتصادی می‌باشند: «دولت قانونی و مرکزی افغانستان تنها نیرویی است که تاجیکستان با آن همکاری می کند […] افغانستان شریک مهم امنیتی، اقتصادی و بخش انرژی [است]؛ و در نهایت تاکید بر احیای اقتصادی و اجتماعی افغانستان می باشد».
خالد عزیز، عضو گروه پالیسی پاکستان بر مستقل بودن افغانستان تاکید ورزید. او گفت که باید به افغانستان و سایر کشورهای منطقه اجازه داده شود تا حکومتداری و اقتصاد خود را رشد دهند. عزیز گفت: «این اعلامیه به نظر من حل بی‌اعتمادی و تسلط جغرافیای است. بعضی از مسایل این اعلامیه نه گفتن به تروریزم، افراط گرایی و نظامی گری می باشد».
کارشناسان عضو گروه پالیسی تاکید کردند که افغانستان باثبات سبب رشد تجارت بین آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و منطقه خلیج فارس خواهد شد و این موضوع منجر به بهبود امنیت در منطقه می گردد.
اعضای گروه پالیسی این کشورها گفتند که گفت‌وگوها در مورد امنیت منطقه‌یی ادامه خواهد یافت و تلاش خواهد شد تا طرح های این گروه در اختیار تمام کشورهای منطقه قرار داده شود و از آن حمایت صورت گیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.