افغانستان جایگاهش را در فساد حفظ کرد!

گزارشگر:13 قوس 1392 - ۱۲ قوس ۱۳۹۲

سازمان «شفافیت بین الملل» گزارش شاخص فساد سال ۲۰۱۳ را منتشر کرد. بر اساس این رده‌بندی، افغانستان همچنان در جمع فاسدترین کشورهای جهان قرار دارد.
شاخص اخیر سازمان «شفافیت بین الملل» نشان می‌دهد که کشورهای سومالیا، کوریای شمالی و افغانستان، سه کشوری هستند که بالاترین میزان فساد را دارا می‌باشند.
در این شاخص که وضعیت فساد در ۱۷۷ کشور جهان بررسی شده، تفاوت بزرگ در چگونگی برخورد با این مشکل در کشورهای مختلف نمایان گردیده است.mandegar
کشورهای دنمارک و نیوزیلند در بهترین وضعیت در مقابله با فساد شناخته شده اند. پس از آن، کشورهای فنلند و سویدن در بالای فهرست قرار دارند. در این شاخص، آلمان در مقام دوازدهم، یعنی یک رتبه بالاتر از سال گذشته قرار گرفته است.
افغانستان در حالی از فساد اداری رنج می‌برد که کمک کنندگان بین المللی از حکومت این کشور خواسته اند تا گام های جدی برای مقابله با این مشکل بردارد. جامعه جهانی، در مواردی هم تداوم کمک به کشور جنگزده افغانستان را مشروط به مقابله با فساد اداری دانسته است. بانک جهانی در ماه سپتمبر سال روان خبر داد که ۵۰ میلیون دالر را برای مقابله با فساد اداری در افغانستان کمک می کند.
در مطالعه و رده بندی کشورهای حوزه اتحادیه اروپا، سازمان «شفافیت بین الملل» اسپانیا را با افت ۱۰ درجه در مقام چهلم، همتراز با کشور جنگزده سوریه قرار داده است. رکود پنج ساله اسپانیا به همراه برنامه صرفه جویی اقتصادی جنجال را بین سیاستمداران این کشور دامن زده است.
در مقابل، یونان دیگر کشور حوزه یورو که با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند، گام‌های جدی برای مقابله با فساد در این کشور برداشته اند. هرچند این کشور به طور کلی در رده پایین جدول قرار دارد، با آن هم توانسته است ۱۴ رتبه جایگاه خود را در مبارزه با فساد ارتقا بدهد و در مقام ۸۰ قرار بگیرد.
فین هاینریش، از «شفافیت بین الملل» در این مورد گفته است: «تفاوت بین اسپانیا و یونان یکی از جالب ترین مسائل برای ما بود». او افزود: «پاسخ های متفاوتی را در زمینه مقابله با بحران اقتصادی شاهد هستیم».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.