وزارت داخله: ۱۹ مرکز دیگر رأی‌دهی را فعال ساخته‎ایم

گزارشگر:28 دلو 1392 - ۲۷ دلو ۱۳۹۲

وزارت داخله می‌گوید طالبان تلاش دارند انتخابات پیش‌رو را مختل کنند، اما نیروهای امنیتی افغانستان آماده‌گی کافی برای سرکوب این گروه را دارد. نیروهای امنیتی توانسته‌اند در یک هفته گذشته ۲۴ مرکز رای‌دهی را فعال کنند.
مقام‌های وزارت داخله می‌گویند پولیس در یک هفته گذشته توانسته ۱۹ مرکز رای‌دهی را در ولایت غور، ۲ مرکز در بدخشان و ۳ مرکز را در ولایت کاپیسا فعال نماید.
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله روز یکشنبه (۲۷ دلو ۱۳۹۲) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت:mandegar-3 «از جمله ۴۱۴ مرکز رای‌دهی که غیرفعال اعلان شده بود، ما تازه ۲۴ مرکز دیگر رای‌دهی را فعال ساختیم و این مراکز آماده فعال‌سازی هستند».
بیشترین مراکز رای‌دهی مسدود شده در ولایات غور و بادغیس موقعیت دارند و طالبان در این مناطق تهدیدهای جدی را متوجه مراکز رای‌دهی می‌کنند؛ اما وزارت داخله می‌گوید تلاش‌ها برای راندن طالبان از این مناطق جریان دارد.
آقای صدیقی گفت: «ما تا رسیدن روز انتخابات کوشش می‌کنیم تا مراکز بیشتر را فعال کنیم. در حال حاضر ۳۹۰ مرکز رایدهی غیر فعال است و تا هفته‌های دیگر مراکز بیشتر امن خواهند شد».
افزایش فشارها بر طالبان
وزارت داخله می‌گوید با نزدیک‌شدن انتخابات، حملات پولیس، اردوی ملی و امنیت ملی بر مخفیگاه‌های طالبان بیشتر شده و تلاش می‌‌‌‌شود تا این گروه در روز انتخابات نتواند مانع اشتراک مردم در انتخابات شود.
صدیقی گفت که در یک هفته گذشته ۹۲ عملیات نظامی برای سرکوب طالبان به راه انداخته شد که در نتیجه ۸۵ تن از جنگجویان طالبان کشته و ۷۶ تن دیگر بازداشت شده اند.
وزارت داخله می‌‌گوید یکی از برنامه‌های اصلی طالبان در سال جدید خورشیدی، مختل کردن انتخابات است و این گروه تلاش می‌کند تا مانع برگزاری انتخابات در سراسر افغانستان شود. پیشتر برخی از مقام‌های امنیتی گفته بودند که طالبان در زمستان جاری خلاف سال‌های قبل، به پاکستان نرفته‌اند و برای مختل کردن انتخابات آماده‌گی می‌گیرند.
اما صدیقی گفت که تلاش می‌شود تا این تهدیدها رفع شوند: «طالبان هم برنامه‌هایی دارند که انتخابات را به چالش بکشانند. تهدید مراکز انتخابات، ترور افراد و اشخاص در برنامه کارشان است. ولی باور ما این است که آن ها شاید نتوانند پروسه انتخابات را به چالش بکشانند».
در حال حاضر ولسوالی‌های «بغران» در هلمند، «ناوه» در غزنی و «خاک افغان» در ارزگان از کنترول دولت افغانستان بیرون هستند.
وزارت داخله افغانستان تأکید کرد در صورتی که مردم بخواهند در انتخابات شرکت کنند، طالبان هیچگاهی مانع اشتراک مردم شده نمی‌توانند. آقای صدیقی گفت که در شماری از ولایات مردم از نیروهای امنیتی خواسته اند تا زمینه را برای اشتراک آن‌ها در انتخابات فراهم نمایند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.