قربانی‌شدن ۱۵ غیرنظامی در یک حملۀ انتحاری در فاریاب

گزارشگر:28 حوت 1392 - ۲۷ حوت ۱۳۹۲

در یک انفجار انتحاری در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب ۱۵ تن جان باختند و دست‎کم ۳۰ تن زخم برداشتند.
مقام‌ها گفتند که انتحار کننده مواد انفجاری را در یک سه چرخه جاسازی کرده بود و در بازاری که مردم مصروف خرید نوروزی بودند، انجفار داد.
مقام‌های محلی آمارهای متفاوتی را از قربانیان حملۀ روز گذشته به دست می‎دهند.mandegar-3
مقام‎های محلی فاریاب از جمله فرمانده پولیس و والی این ولایت گفته‎اند که در این حمله ۱۵ تن جان باخته اند؛ اما برخی نماینده‎گان فاریاب در مجلس می‎گویند که بیشتر از ۲۰ تن در این رویداد کشته شده اند و احتمال افزایش قربانیان این رویداد وجود دارد.
محمد الله بتاش، والی فاریاب گفت که این انفجار در بازار میمنه توسط یک حمله‌کنندۀ انتحاری صورت گرفت.
او گفت: «انفجار در چهارراهی اصلی صورت گرفت که بسیار مزدحم است. فرد بمبگذار مواد انفجاری را در یک ریگشا جاسازی کرده بود».
محمد الله بتاش گفت: «این حمله از سوی دشمنان صورت گرفته است. حملات انتحاری را کی انجام می‌دهد؟ معمولاً طالبان و گروه‌های مربوط‌شان انجام می‌دهند… در بین کشته شده‌ها و زخمی‌ها، مردم ملکی بسیار فقیر جامعه به شمول اطفال و زنان اند».
تا حالا هیچ گروهی این حمله در ولایت دورافتاده فاریاب را به عهده نگرفته است. این ولایت با ترکمنستان هم مرز است. اما شورشیان گروه طالبان در فاریاب فعال اند و در گذشته نیز حملاتی را انجام داده اند.
طالبان یک هفته قبل هشدار دادند که از همه توان خود برای بر هم زدن انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان استفاده می کنند. این گروه از جنگجویان خود خواسته است که کارمندان انتخابات، مراکز رای دهی، رای دهنده‌گان و نیروهای امنیتی را هدف قرار دهند.
والی فاریاب گفت که مردم این ولایت آماده‌گی کامل به انتخابات داشتند و می‌خواهند در یک فضای صلح آمیز در انتخابات شرکت کنند، اما هدف «دشمنان» این است که ذهنیت مردم را مغوشش بسازند تا در انتخابات شرکت نکنند.
به گفته او، نیروهای امنیتی در روزهای گذشته چهار تن را بازداشت کرده بودند که با این حمله ارتباط داشتند و می خواستند در نقاط مزدحم شهر و در کمپاین های انتخاباتی خود را انفجار دهند.
در چنین حملاتی که در محلات عمومی صورت می‌گیرد، معمولاً مردم ملکی قربانی می‌شوند. گزارش سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که سال گذشته ۲۹۵۹ فرد ملکی در خشونت ها در افغانستان کشته و ۵۶۵۶ تن دیگر زخمی گردیدند که افزایش ۱۴ درصدی نسبت به سال قبل آن را نشان می دهد.
هرچند گروه طالبان مسوولیت کشتار افراد ملکی را رد می کند، اما گزارش سازمان ملل متحد حاکی است که این گروه مسئول ۷۴ درصد تلفات ملکی در سال گذشته بوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.