گفت‏وگوها بی‎نتیجه ماند کرزی در شکستاندن بن‎بست صادق نیست

گزارشگر:30 سنبله 1393 - ۲۹ سنبله ۱۳۹۳

نامزدان انتخابات ریاست‎جمهوری پس از چند روز مذاکره و گفت‎‌وگوهای نفس‎گیر بر سر چگونگی تشکیل دولت وحدت ملی و اعلام نتیجۀ انتخابات، تا اکنون به نتیجه نرسیده‌اند.
تیم اصلاحات و همگرایی می‎‏گوید که گفت‌وگوها میان دو نامزد ادامه دارد و هنوز آن‌ها بر سر مورد اختلافی به توافق- رسمی- دست نیافته اند.
مجیب الرحمان رحیمی از سخنگویان عبدلله عبدالله گفته است که گفت‎وگوها میان دو تیم جریان دارد mnandegar-3و با توجه به پیشرفتی که در این گفت‌وگوها صورت گرفته احتمال دارد، فردا دو نامزد به توافق نهایی دست یابند.
در این حال، طاهر زهیر، سخنگوی تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی گفت که قرار بود در دیدار دیروز دو نامزد متن توافق‌نامه سیاسی نهایی شود، اما به دلیل مطرح کردن خواست‌های فرا قانونی و افزون خواهی‌های جدید از سوی تیم حریف نشست دو نامزد بدون نتیجه مشخص پایان یافت.
آقای زهیر گفت: «به دلیل پایان بی‌نتیجه دیدار دو نامزد، نشستی که قرار بود با حضور رهبران جهادی و سران دولت در ارگ ریاست جمهوری برای امضای توافق‌نامه سیاسی برگزار شود، لغو شده و برگزار نشد.»
زهیر گفت که خواست‌های زیادی مطرح شده که بر اساس آن، انتخابات مبنای مشروعیت حکومت آینده نباشد بلکه بر مبنای توافق سیاسی باشد یا این‌که نتیجه انتخابات با تفاوت اندک و به گونه مساوی اعلام شود.
این درحالی است کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که تمامی کار های فنی مربوط به این کمیسیون تکمیل شده و قرار است امروز یک‌شنبه، این کمیسیون نتیجه نهایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.
در همین حال، زهیر می‌گوید که کمیسیون انتخابات بر مبنای قانون هر چه زودتر نتیجه انتخابات را اعلام کند و به باور او، نتیجه اعلام شده از استقبال گسترده ملت افغانستان و حمایت جامعه بین‌المللی برخودار خواهد شد.
برخی منابع به روزنامۀ ماندگار گفته‌اند که رییس‎جمهور کرزی در رسانیدن دو نامزد به یک تفاهم سیاسی، صادق نیست.
به گفتۀ آن‌ها، آقای کرزی می‎خواهد این بن‎بست ادامه داشته باشد و یک راه حل سومی در نتیجه به وجود آید.
این منابع گفته‌اند که کل بحران سیاسی و انتخاباتی کنونی را آقای کرزی به وجود آورده است و اگر او صداقت لازم در حل این بحران را می‎داشت، یقیناً تا اکنون می‎توانست بن‎بست را بشکند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.