واکـنش رییس دفتـر طالبـان در قـطر به مـرگ مـلاعمر

- ۱۳ اسد ۱۳۹۴

چهار شنبه ۱۴ اسد ۱۳۹۴/

 

رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر، سید طیب آقا، در اعتراض به انتصاب ملا اختر منصور به ریاست طالبان از سمتش استعفا کرد.
به گزارش تریبیون، سید طیب آقا که یک فرد معتمد نزدیک به ملا عمر بود گفت دیگر نماینده دفتر سیاسی طالبان نیست اما همچنان عضوی از جنبش طالبان است.
وی اظهار کرد: من تصمیم گرفته‌ام از ریاست دفتر سیاسی امارت اسلامی استعفا دهم زیرا نقش سیاسی من به پایان رسیده است. من دیگر سهمی در هرگونه تصمیم و بیانیه‌های mnandegar-3امارت اسلامی طالبان نخواهم داشت.
سید طیب آقا در بیانیه‌ خود با انتخاب رییس جدید طالبان خارج از افغانستان مخالفت کرد و گفت رهبر جدید «امارت اسلامی»‌ باید در سنگرها و در میان شبه نظامیان طالبان انتخاب می‌شد.
وی همچنین نسبت به تصمیم رهبران طالبان برای محرمانه نگه داشتن مرگ ملا عمر در این مدت اظهار تاسف کرد. وی گفت، بارها تاکید کرده بوده تا دستورهای شفاهی از سوی ملا عمر دریافت کند اما رهبران طالبان با رد در خواست‌هایش می گفتند لزومی برای آن نیست.
استعفای وی در زمانی انجام شده که اختلافات میان طالبان بر سر انتخاب ملا اختر منصور به عنوان جانشین ملا عمر بالا گرفته است.ملا عبدالله قیوم ذاکر، پسر ملا عمر و چند تن دیگر از رهبران ارشد طالبان و اعضای بلندپایه شورای این گروه از انتصاب ملا اختر منصور به عنوان رهبر طالبان ناراضی هستند.
مقام‌های طالبان به روزنامه اکسپرس تریبیون گفتند که سید طیب آقا حتی در زمان حیات ملاعمر نیز رابطه خوبی با ملا اختر منصور نداشته است.
دفتر طالبان در قطر پیش تر از مذاکرات صلح با میانجی گری پاکستان با طالبان فاصله گرفته بود. استعفای سید طیب آقا می تواند هر چه بیشتر مذاکرات صلح شکننده را پیچیده سازد.
همچنین تحریک طالبان پاکستان نیز همچون طالبان افغانستان انتخاب ملا اختر منصور به عنوان رهبر را رد کرده و یکی از فرماندهان طالبان پاکستان گفته است که هیچ مشورتی با این گروه به منظور انتخاب رهبر جدید طالبان نشده است.
یک رهبر تحریک طالبان پاکستان که نام خود را فاش نساخت گفت: ‌نحوۀ انتخاب ملا اختر منصور به عنوان رهبر طالبان برای ما قابل پذیرش نیست. با ما در این خصوص هیچ مشورتی نشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.