احضار سفیر کابل در اسلام‏‎آباد فالِ بد پاکستان به افغانستان

گزارشگر:سه شنبه 3 سنبله 1394 - ۰۲ سنبله ۱۳۹۴

حکومت در اسلام آباد اعتراض شدیدی علیه کابل به دلیل شلیک راکت از طریق مرز افغانستان به آن کشور نموده است که موجب کشته‌شدن چهار سرباز پاکستانی شده است.
یک مقام نظامی پاکستانی قبلاً گفته بود که جنگجویان حملاتی را بر پسته کنترل در منطقه نا آرام قبایلی انجام داده اند.
وزارت خارجه پاکستان گفته است که جانان موسی زی سفیر افغانستان روز یک شنبه به وزارت خارجه احضار شده و «از وی تقاضا شده است تا از حکومت خود بخواهد که این حادثه mnandegar-3را مورد تحقیق قرار داده و نتیجه آن را با حکومت پاکستان شریک سازد».
همچنان به سفیر افغانستان در اسلام آباد گفته شده است: «چنین حوادثی فال خوبی برای مسیر مثبت مناسبات دو جانب نیست که پس از تلاش‌های ممتد به آن رسیدند».
به سفیر همچنان گفته شده است: «پاکستان می‌خواهد تا به افغانستان در جنگ علیه دشمن مشترک همکاری کند، اما حملات علیه پرسونل نظامی ما غیرقابل قبول است».
اسلام آباد و کابل مرتب همدیگر را متهم می‌سازند که پیکارجویانی را حمایت می کنند و به آن‌ها پناهگاه می دهند که از مرز عبور نموده و حملاتی را انجام می دهند.
افغانستان به طور خاص پاکستان را متهم می‌سازد که شورشیان طالب را در افغانستان حمایت می کند.
اشرف غنی رییس جمهور افغانستان که پس از رسیدن به قدرت، فعالانه در بهبود روابط با پاکستان می کوشید، اخیراً پس از زنجیره حملات در کابل، این همسایه شرقی کشورش را انتقاد کرده است که فعالیت های طالبان را مهار نمی زند.
از نگاه تاریخی پاکستان از جمله کشورهایی شمرده می‌شود که به هنگام در قدرت بودن رژیم طالبان از آن‌ها حمایت کرده است. برخی ناظران معتقد اند که این کشور از سازماندهی این شورشیان حمایت می کند.
روز یکشنبه راکت‌ها از جانب مرز افغانستان به منطقه خیبر که یکی از هفت منطقه قبایلی نیمه خودمختار است شلیک شده است. از سال‌ها به این‌سو در این منطقه اردوی پاکستان علیه پیکارجویان طالبان و القاعده می‌جنگد.
در اعلامیه اردوی پاکستان گفته شد است: «این گلوله‌ها طبق گزارش‌ها از جانب افغانستان توسط تروریست‌ها شلیک شده اند و پُسته پاکستانی در اخوندوالا را مورد اصابت قرار داده است که در ارتفاع ۸۰۰۰ فُت قرار دارد».
اعلامیه می‌افزاید که در اثر آن چهار سرباز پاکستانی کشته و چهار تن دیگر زخمی گردیده اند. اعلامیه حاکی است: «نیروهای پاکستانی به طور شایسته ای پاسخ گفته و گروه تروریستی را نابود کرده است».
پاکستان از افغانستان تقاضا می‌کند تا فضل‌الله روحانی تندرو را به آن کشور تسلیم بدهد که اکنون رهبر تحریک طالبان پاکستانی است و فکر می شود در مناطق شرقی آن کشور پنهان شده باشد.
فضل الله در سال ۲۰۰۹ هنگامی از پاکستان فرار کرده است که حمله اردوی پاکستان در دره ناآرام سوات صورت گرفت. او پس از دوسال در دست داشتن اداره دره سوات، کسب اهمیت نمود که این مدت با شلاق زدن در ملاعام، حملات متعدد بر مکاتب دختران و اعدام ها همراه بود.
حکومت پاکستان یک جایزه سر ۵۰۰ هزار دالری برای فضل الله تعیین نموده است، زیرا او مسوول یک سلسله حملات بیرحمانه و خفت انگیز علیه اردوی پاکستان به شمول بریدن سر ۱۷ سرباز پاکستانی پس از یک حمله در ماه جون ۲۰۱۲ با عبور از طریق مرز می باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.