سفیر امریکا در کابل: به رسمیت‌شناختن خط دیورند حرف نوی نیست

- ۰۲ عقرب ۱۳۹۱

جیمز کننگهام، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل این سخنان مارک گروسمن را تایید کرده است که کشورش خط دیورند را به عنوان مرزی میان افغانستان و پاکستان به رسمیت می‌شناسد. حکومت افغانستان این اظهارات را رد کرده است.
مارک گروسمن، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور افغانستان و پاکستان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «یک» در کابل گفته بود که خط دیورند را به عنوان مرز بین‌المللی میان افغانستان و پاکستان به رسمیت می‌شناسد.
خط دیورند در سال ۱۸۹۳ میلادی در زمان حکمرانی امیر عبدالرحمن خان در معاهده‌یی با هند بریتانوی تعیین شد. اما پس از تشکیل کشور مستقل پاکستان در سال ۱۹۴۷ میلادی، حکومت آن زمان افغانستان این خط مرزی را به رسمیت نشناخت.
مقام‌های حکومت افغانستان به این اظهارات مقام امریکایی واکنش نشان داده اند. وزارت خارجه افغانستان هرچند نامی از مارک گروسمن نبرده است، اما در یک بیانیه خبری صرفاً به این موضوع پرداخته است. در بیانیه خبری دو جمله‌یی وزارت خارجه افغانستان که به رسانه‌ها فرستاده شده، گفته شده است که “وضعیت خط دیورند مساله‌یی مهم تاریخی برای مردم افغانستان است”.
وزارت خارجه افغانستان در این بیانیه خبری افزوده است که “بنابراین، حکومت افغانستان هرگونه ابراز نظر دیگران در مورد وضعیت حقوقی خط دیورند را بی ربط می‌داند و آن را رد می‌کند”.
اما جیمز کننگهام، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل روز سه شنبه در سفری به ولایت قندهار بر گفته‌های مارک گروسمن تاکید کرد.
وقتی از کننگهام در رابطه به سخنان گروسمن پرسیده شد، گفت: “در اظهارات سفیر (گروسمن) چیز نوی وجود نداشت. ایالات متحده امریکا مانند بسیاری دیگر کشورها، مدت طولانی می‌شود که این خط را به عنوان سرحد میان افغانستان و پاکستان به رسمیت شناخته است. این مساله جدیدی نیست”.
بعد از سقوط طالبان در یازده سال گذشته هیچ مقام رسمی افغانستان، پاکستان و کشورهای غربی به این صراحت در مورد خط مرزی دیورند صحبت نکرده بود. هرچند برخی تحلیلگران افغانستان گفته اند که یکی از اهداف پاکستان در حمایت از طالبان، به رسمیت شناختن مرز دیورند از سوی افغانستان است.
هرچند وضعیت مرز دیورند در سال های گذشته از جانب افغانستان و پاکستان مورد گفت‌وگو قرار نگرفته است، اما منطقه مرزی میان دو کشور همواره محل بروز تنش بوده است. افغانستان مدعی است که پاکستانی‌ها از آن طرف خط دیورند بر این طرف خط دیورند راکت شلیک می‌کنند. برخی نمایندگان پارلمان افغانستان و کارشناسان قبلاً گفته اند که ممکن است هدف پاکستان از این راکت پراکنی‌ها، به رسمیت شناختن مرز دیورند باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.