۴ علامتی که نشان می‌دهند کمبود فیبر دارید

گزارشگر:یک شنبه 18 دلو 1394 - ۱۷ دلو ۱۳۹۴

mandegar-3بدنِ ما روزانه به فیبر نیاز دارد تا امورِ خود را بگذراند. این فیبرها برای رفع یبوست، حفظ تناسبِ اندام و کنترل کلسترول و شکرِ خون کاربرد دارند؛ اما متأسفانه در اغلب موارد ما فیبر کمی مصرف می‌کنیم. در این مطلب علایمی که نشان می‌دهد بدنِ شما به فیبر بیشتری نیاز دارد، عنوان می‌‌شود.
۱ـ از یبوست رنج می‌برید
فیبرهای غیرمحلول در آب باعث راحتی دفع می‌شود. یکی از علایم آشکار کمبود فیبر، یبوست است. اگر به دلیل نفخ یا عدم تحمل فیبر از مصرف آن‌ها پرهیز می‌کنید، بهتر است بدانید که با افزودن تدریجی فیبرها به برنامۀ غذایی و کارهای دیگری مانند افزودن زیره به حبوبات، تا حد زیادی می‌شود از این مشکلات پیش‌گیری کرد.
۲ـ کلسترول خون‌تان بالاست
فیبرهای محلول در آب باعث کاهش کلسترول بد خون می‌شوند. این فیبرها مانند تلکی عمل می‌کنند که به کلسترول موجود در سیستم گوارشی چسبیده و آن‌ها را به طور طبیعی از بدن دفع می‌کنند.
۳ـ ۴۵ دقیقه بعد از غذا گرسنه‌ می‌شوید
اگر بعد از صرف غذا بلافاصله احساس گرسنه‌گی می‌کنید، معنی‌اش این است که به میزان کافی فیبر جذب نمی‌کنید. فیبرها باعث سیری زودهنگام و طولانی‌مدت می‌شوند.
۴ـ اضافه‌وزن دارید
فیبرها به لاغری کمک می‌کنند. فیبرهای محلول در آب در لولۀ گوارشی ژلی درست کرده و به چربی‌ها می‌چسبند و هضم کربوهیدرات‌ها را کندتر می‌کنند. به همین دلیل هم جذب کالری محدودتر می‌شود. علاوه بر این فیبرها جلوی ترشح زیاد انسولین را می‌گیرند. حتماً می‌دانید که ترشح انسولین زیاد باعث ذخیره‌سازی بیشتر چربی‌ها و چاقی می‌شود.

چند توصیه برای مصرف فیبر بیشتر:
ـ تا حد امکان از میوه‌های مختلف استفاده کنید که علاوه بر فیبر سرشار از مواد مغذی هستند.
ـ سبزیجات تازه و خشک را فراموش نکنید.
ـ غلات کامل را جایگزین غلات تصفیه‌شده کنید.
ـ میوه‌های خشکی مانند خرما، زردآلوی خشک، انجیر، پسته، چهارمغز و بادام و غیره را به برنامۀ غذایی‌تان اضافه کنید.
ـ حبوباتی مانند نخود، عدس، لپه، انواع لوبیاها و غیره فوق‌العاده هستند.
توجه داشته باشید که عدم مصرف فیبر کافی باعث بروز مشکلات قلبی عروقی، چاقی، دیابت نوع ۲ و سرطان کولورکتال خواهد شد. نتایج یک پژوهش امریکایی که به مدت ۹ سال روی ۳۸۸۱۲۲ داوطلب بین ۵۰ تا ۷۱ سال انجام شده، نشان می‌دهد که مصرف منظم فیبرهای غذایی، خطر مرگ‌ومیر زودهنگام و ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های تنفسی و بیماری‌های عفونی را به ترتیب به میزان ۲۲، ۳۴، ۴۶ و ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.