رابطه چین و طالبان برهم خواهد خورد

گزارشگر:یک شنبه 23 حوت 1394 - ۲۲ حوت ۱۳۹۴

mandegar-3پیشنهاد کمک نظامی مقامات ارشد چین به افغانستان ممکن است روابط پکن با طالبان را خراب کند و بر مذاکرات صلح این کشور نیز تاثیر گذارد.
به گزارش وال استریت ژورنال، مقامات چینی به دولت افغانستان پیشنهاد کمک نظامی به ارزش حدود ۷۳ میلیون دالر کرده‌اند.
فانگ فونگ هوی رییس ستاد مشترک چین در سفر هفته گذشته به کابل در دیدار با اشرف غنی رییس جمهور این کشور ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های دو کشور در زمینه امنیت و مبارزه با تروریسم تقویت شود.
سخنگوی وزارت دفاع افغانستان بدون اشاره به جزئیات کمک‌های چین نیز گفته که فهرست خواسته‌های افغانستان ممکن است سلاح‌های سبک، قطعات هواپیما و یونیفورم باشند.
چین از لحاظ تاریخی کمک نظامی زیادی به افغانستان انجام نداده است و بیشتر کمک‌های خود را به مسایل بشردوستانه و اقتصادی متوسط محدود کرده است بنابراین وقتی چین پیشنهاد کمک نظامی می‌کند، پکن این گونه کمک‌ها را به آموزش و تدارکات محدود می‌کند نه انتقال سلاح‌های تهاجمی.
اما انجام ندادن کمک نظامی قابل توجه، نشاندهنده عدم نگرانی چین در مورد امنیت افغانستان نیست.
پکن نگران است که بی‌ثباتی در افغانستان پناهگاه امنی برای گروه «اویغور»ها فراهم آورد حتی اگر خشونت در افغانستان به چین نیز سرایت نکند، می‌تواند چشم انداز کمربند اقتصادی جاده ابریشم چین را به مخاطره اندازد.
لی کی جیانگ نخست وزیر چین در نشستی با حضور نمایندگی از منطقه خودمختار سین کیانگ اویغور، در حاشیه اجلاس سالانه کنگره ملی خلق، خاطرنشان کرد که سین کیانگ برای اوضاع کلی این کشور از اهمیت استراتژیک زیادی برخوردار است.
نخست وزیر چین نمایندگان سین کیانگ را تشویق کرد که به منظور تحکیم پایه و اساس ثبات دوامدار، به این ایالت توسعه بیشتری بدهند.
با این حال، استراتژی چین برای حصول اطمینان از ثبات در افغانستان تاکنون حمایت دیپلماتیکی این کشور از صلح میان حکومت کابل و طالبان بوده است.

پکن با اعمال فشار بر پاکستان برای تشویق طالبان به شرکت در گفت‌وگوهای صلح امیدوار است که سرانجام راه‌حلی از طریق گفت‌وگوها حاصل شود که براساس آن طالبان با ادغام در نظام سیاسی سلاح‌ بر زمین گذارند.
اما مذاکرات صلحی که چین از آن حمایت می‌کند، از تلاش‌های گذشته در مورد برقراری صلح در افغانستان موفق‌تر نبوده است. گفت‌وگوهای سال گذشته به طور ناگهانی به دلیل اعلام خبر مرگ ملاعمر به تعویق افتاد و طالبان اعلام کرد که برنامه‌ای برای شرکت در گفت‌وگوهای مجدد ندارند.
وعده کمک‌های نظامی به افغانستان به احتمال بسیار، پاسخ چین به عدم موفقیت مذاکرات صلح دولت کابل و طالبان است که اکنون آن را ترجیح داده است. وقتی مسئله مبارزه با تروریسم در خارج از چین مطرح می‌شود، استراتژی این کشور کمک به تقویت توانایی‌های دولتهای در معرض خطر است که پیشنهاد اخیر فانگ به افغانستان نیز به نظر می‌رسد بر اساس این طرح باشد.
اما وقتی پای افغانستان در میان است، چین باید توازن ظریفی را رعایت کند مبنی بر این که شاید کمک نظامی این کشور به دولت کابل بر روابط پکن با طالبان تاثیر منفی بگذارد و روند صلح افغانستان را به مخاطره اندازد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.