برنامه جلوگیری از ورود غیرقانونی افغانستانی‌ها به پاکستان

گزارشگر:یک شنبه 15 حمل 1395 - ۱۴ حمل ۱۳۹۵

mandegar-3مقامات محلی پاکستان از حکومت مرکزی خواسته‌اند که در مرز مشترک با افغانستان در تورخم اعزام واحدهای پولیس منطقوی و نیروهای خاص را اجازه بدهد. هدف این کار جلوگیری از مهاجرت‌های غیر قانونی مردم افغانستان به پاکستان گفته شده است.
حکومت منطقوی پیشاور پس از آن تقاضای خود را تکرار کرده است که در این ایالت پاکستان حملات دهشت افکنانه، قتل‌های هدفمند، اختطاف‌ها و اخاذی‌های غیر قانونی افزایش یافته است.
از سوی دیگر، حکومت منطقوی تصمیم گرفته است که از آغاز ماه روان میلادی به صورت جدی جلو ورود غیر قانونی مهاجران به این ایالت را بگیرد. پاکستان به افغان‌های مقیم آن کشور تا پایان سال گذشتۀ میلادی مهلت داده بود که به وطن شان برگردند، اما نواز شریف نخست وزیر پاکستان این مهلت را شش ماه دیگر تمدید کرد. پس از این تصمیم به مهاجران افغان در مرز تورخم، برای وارد شدن به پاکستان اجازه نامه داده می شود.
یک کارمند کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان در بندر تورخم، که نخواست نام اش ذکر شود، در صحبتی با دویچه وله گفت که در سه ماه تنها ۱۲ هزار مهاجر افغان این اجازه نامه را دریافت کرده اند. او افزود که به دلیل کمبود پرسونل و بی نظمی، این روند بسیار به کندی پیش می رود.
حاجی رحیم گل تنظیم کننده ترانسپورت بس‌ها در مرز تورخم گفت: «همه روزه هزار ها نفر از این مرز می گذرند. تنها در روز های رخصتی شمار آنها کمتر می باشد». رحیم گل افزوده است که در روز های اخیر مسئولان بیشتر سختگیری می کنند و گاهی حتی مسافران را از موتر پیاده می کنند.
ابراهیم شینواری کارشناس امور قبایل در لندی کوتل خیبر ایجنسی در رابطه با رفت و آمد غیر قانونی افغان ها به پاکستان گفت: «اگر رفت و آمد افغان ها تنظیم شود، شناسایی مجرمین نیز آسان تر خواهد شد. اما حکومت منطقوی در مورد جلوگیری از جرایم بر مبنای اظهارات پولیس عمل می کند. اما پولیس در جلوگیری از جرایم ضعیف است و تقصیر را به گردن مهاجران افغان می اندازد، و چنین چیزی از واقعیت دور است.»
ابراهیم شینواری می‌گوید که پاکستان و افغانستان دو کشور جداگانه هستند و شهروندان هردو کشور باید به قوانین کشور دومی احترام بگذارند. شینواری افزود: «اما در مرز های هردو کشور نظم وجود ندارد، و این به سود دهشت افکنان و مجرمین تمام می شود. ورود غیر قانونی مهاجرین به پاکستان سبب ایجاد مشکلات برای آنعده مهاجرین افغان می شود که به صورت قانونی در پاکستان زندگی میکنند، چنانچه آنها نیز به دیدۀ شک نگریسته می شوند.»
در پاکستان حدود ۱،۵ میلیون مهاجر ثبت شده افغان زندگی می‌کنند. برخ اعظم آنها در خیبر پشتونخواه و مناطق قبایلی بسر می برند. حکومت منطقه یی پیش از این هم تقاضا کرده بود که برنامۀ بازگرداندن مهاجران افغان به وطن شان باید عملی گردد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.