کـودک افغـانستانــی اروپــا را در حیــرت فـرو بــرد!

گزارشگر:یک شنبه 22 حمل 1395 - ۲۱ حمل ۱۳۹۵

یک کودک افغانستانی با فرستادن پیامی به یک امدادگر خیریه از داخل یک لاری دارای سردکننده زنده‌گی خود و ۱۴ مهاجر دیگر را نجات داده است. این مطلب را فرد امدادگری ابراز داشته است که به این مهاجران کمک کرده است.
احمد شش یا هفت ساله با استفاده از تیلفون موبایلی که اینکا سوریل، کارمند امدادی بریتانیایی به او در یک کمپ مهاجران در فرانسه داده بود، در mandegar-3مسیر راه قاچاقی به او پیام داد که آن‌ها در داخل یک لاری اند و اکسیجین برای تنفس ندارند.
سوریل که برای اشتراک در یک کنفرانس در نیویارک به سر می‌برد، بعد از دریافت این پیام کتبی (اس ام اس) به تانیا فریدمن، همکار خود در بریتانیا تماس گرفت و او به پولیس خبر داد.
افسران پولیس شماره تیلفون این کودک مهاجر را ردیابی کرده و موتر آن‌ها را متوقف نمودند و همه سرنشینان آن را به مسوولان مراقبت از مهاجران سپردند.
فرید من که برای سازمان خیریه بریتانیایی «کمک به مهاجران» کار می‌کند، به فرانس پرس گفت: «این یک داستان شگفت‌آور است. این یک شبکه جهانی از مردم است که برای نجات زنده‌گی دست به دست هم می‌دهند و رهبری آن را یک پسر خوردسال به دوش دارد.»
خانم سوریل احمد را در کمپ مهاجران موسم به «جنگل» در بندر کاله فرانسه دیده بود؛ جایی که هزاران پناهجو و مهاجران اقتصادی در انتظار فرصتی برای عبور به بریتانیا هستند و غالباً این سفر را غیرقانونی انجام می‌دهند.
ماه گذشته زمانی که تخریب کمپ «جنگل» شروع شد، خانم سوریل یک موبایل با کریدیت کارت و شماره خود را به احمد داده بود تا در صورتی که کدام خطری برایش پیدا شود تماس بگیرد.
سوریل به اشتراک کنندگان کنفرانس (در نیویاک) گفت: «او به من پیام داد که به جانب بریتانیا حرکت کرده است. سپس او پیام داد که آن‌ها را در عقب یک لاری نشانده اند و راننده توقف نمی‌کند؛ لاری با سردکننده مجهز بود و او چاره‌یی برای خارج شدن نداشت.»
مفهوم پیامی که احمد با انگلیسی شکسته به این کارمند امدادی فرستاده، این است که «من نیاز به کمک دارم، راننده ایستاد نمی‌کند، اکسیجن وجود ندارد، [تیلفون] سیگنال ندارد، داخل کانتیتر هستم. به ولا که مزاح نمی‌کنم.»

متن اصلی پیام احمد به انگلیسی: « I ned halp darivar no stap car no oksijan in the car no sagnal iam in the cantenar. Iam no jokan valla »
سخنگوی پولیس تایید کرد که این لاری در شاهراهی در منطقه لسترشر در مرکز بریتانیا در روز پنج شنبه توقف داده شده و ۱۴ سرنشین آن به ظن مهاجرت غیرقانونی بازداشت شده اند.
سخنگوی پولیس افزود که یک مرد به ظن قاچاق کردن این افراد به بریتانیا بازداشت شده است، و در عین زمان «اقدام‌های محافظتی برای کودکی که در این لاری بود روی دست گرفته شده است.»
احمد تنها نبود و همراه با برادر بزرگ‌ترش که حدود ۲۰ سال سن دارد در داخل این لاری بوده است. مقام‌ها گفته اند که از تابستان سال گذشته به این سو روزانه حدود ۴۰ مهاجر بعد از عبور از تونل مانش به بریتانیا دستگیر شده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.