ولسوالی کوت تصفیه شد

گزارشگر:دو شنبه 11 اسد 1395 - ۱۰ اسد ۱۳۹۵

mandegar-3هفته پیش، هنگامی‌که نیروهای امنیتی افغانستان وارد ولسوالی «کوت»، نزدیک مرز پاکستان شدند خانه‌های زیادی را خالی یافتند که بر روی دیوارهای‌شان پوستر و پرچم‌های سیاه داعش نصب بود.
مقامات می‌گویند که در حمله تهاجمی اردوی افغانستان، با پشتیبانی نیروهای ویژه امریکایی و حملات هوایی، صدها جنگجوی «دولت اسلامی» یا داعش طی هفته گذشته کشته شدند. حالا به نظر می رسد که حضور جنگجویان داعش فقط در سه یا چهار ولسوالی در شرق افغانستان محدود شده است.
فرماندهان نیروهای امنیتی می‌گویند پس از حمله هوایی سنگین، هنگامی که آنها به منطقه «کوت» حمله کردند، با مقاومت اندک جنگجویان داعش روبرو شدند. شورشیان به کوه های اطراف گریخته اند.
شیرین آغا، یک سخنگوی اردو به خبرگزاری رویترز گفته است: «ما پیش از این کمپ‌های آموزشی آنان را در «کوت» نابود کرده ایم و عملیات در دیگر ولسوالی ها نیز گسترش می یابد».
عطاء الله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفته است که در عملیات نیروهای افغان، ۷۸ جنگجوی داعش کشته شده اند. او گفته است که بسیاری از اجساد به داخل خانه ها برده و مخفی شده اند تا شمار تلفات آنها نمایان نشود.
در این عملیات تهاجمی، پنج سرباز نیروی ویژه امریکا که همراه با نیروی ویژه افغانستان مشغول عملیات بودند، زخمی شده اند.
در عملیات «خشم توفان» سربازان اردوی ملی و نیروهای ویژه یکجا اشتراک داشته اند. این عملیات هفته گذشته دقیقا هنگامی جریان داشت که در نتیجه حمله انتحاری بر تظاهرکنندگان در کابل، کم از کم ۸۰ تن کشته و ۲۳۰ نفر زخمی شدند. مسئولیت آن حمله را گروه تروریستی «دولت اسلامی» بر دوش گرفت.
این عملیات که اولین حمله تهاجمی و استراتژیک اردوی افغانستان در تابستان بود، پیش از حملات کابل طراحی شده بود. اما حمله انتحاری، سبب سرعت بخشیدن به این عملیات تهاجمی شد که به گفته مقامات نظامی، جنگجویان داعش را به کوه های جنوب ولایت ننگرهار فرار داده است.
عبدالحکیم، یکی از باشندگان منطقه محتاطانه به نیروهای افغان خوشآمد می گوید. او می گوید: «بسیار خوش هستم که می بینم نیروهای دولتی داعش را شکست دادند و ما را از قساوت و ترور آنها نجات دادند». سربازان بعد از پاکسازی، پوسترها و پرچم های سیاه داعش را از در و دیوار ولسوالی کندند.
با این هم، مقامات ائتلاف تحت رهبری ناتو که نیروهای افغان را یاری می کنند، با احتیاط به پاکسازی مناطق از جنگجویان داعش می نگرند. هرچند که اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در ماه جنوری وعده سپرده بود که داعش در افغانستان «دفن» می شود.
این در حالی است که در گزارش اخیر بازرس ویژه امریکا در امور افغانستان (سیگار)، نیروهای افغانستان کمتر از دو سوم خاک افغانستان را در کنترول خود دارند. اما مقامات غربی می گویند که اردوی افغانستان اخیرا استراتژی تهاجمی را علیه شورشیان به شمول طالبان و دولت اسلامی (داعش) پیش گرفته است و از سقوط ولسوالی ها و مراکز ولایات جلوگیری نموده است. داعش نخستین بار در آغاز سال ۲۰۱۵ در افغانستان ظهور کرد و به گفته مقامات امریکایی ۷۰ درصد اعضای آن از گروه «تحریک طالبان پاکستان» هستند و از منطقه «اوروکزی»، واقع در آن سوی مرز در خاک پاکستان به افغانستان می آیند.
جنرال جان نیکلسون، فرمانده امریکایی در افغانستان هفته گذشته گفت که شمار جنگجویان داعش در ماه جنوری حدود سه هزار تن تخمین زده می شد، اما اکنون به نیم کاهش یافته و حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تن می باشند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.